• 2013-07-11

Midnight Show na Nowych Horyzontach

20 lipca w Galerii Dizajn BWA we Wrocławiu odbędzie się inauguracja projektu Midnight Show. Wystawa – seans będzie prezentowana w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Aktualizacja, 29 lipca 2013 r.: wystawa potrwa do 8 sierpnia 2013 roku.

Bartek Buczek, „Kapitan odpłynął”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Buczek, „Kapitan odpłynął”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Midnight Show rozpoczyna się, kiedy w Kinie Nowe Horyzonty kończy się ostatnia projekcja. To dodatkowy seans, tym razem w galerii. Nie zobaczymy jednak na nim filmów. To propozycja innego spojrzenia na dzieła sztuki – obrazy, fotografie, rzeźby i obiekty – zobaczenia ich w sposób, w jaki zazwyczaj oglądamy kino: przez ściśle określony czas, podczas pokazu mającego swój początek i koniec, po którym w galerii gaśnie światło. Podczas tego seansu widz animuje własnym spojrzeniem to, co nieruchome i montuje sekwencje tego, co widzi we własnej wyobraźni.

Wystawowy seans odbywa się zawsze o tej samej godzinie, o północy, ale za każdym razem jest inny. Widz, który obejrzy Midnight Show i następnej nocy powróci do galerii, odnajdzie ekspozycję odmienioną. Motywami przewodnimi Midnight Show są m.in.: czas, północna godzina, przeżycie seansu, obraz, który pojawia się w ciemności, światło, które najlepiej widoczne jest w mroku i doświadczenie rzeczywistości jako sekwencji zdarzeń, której montażystą jest sam patrzący – czyli widz.

Midnight Show to również wystawa prac, które najlepiej poznawać w nocy, a także takich, które nie powinny być wystawiane na światło dzienne. Katarzyna Roj i Stach Szabłowski, kuratorzy wystawy, zaprosili do ich pokazania artystów wizualnych, a także twórców z pogranicza kina i sztuki, którzy są uczestnikami T-Mobile Nowe Horyzonty lub brali w nim udział w przeszłości.

 Kuratorzy wystawy: Katarzyna Roj i Stach Szabłowski

Uczestnicy: Kuba Bąkowski, Olaf Brzeski, Bartek Buczek, Sławek ZBK Czajkowski, Paweł Eibel, Aneta Grzeszykowska, Artur Malewski, Robert Maciejuk, Julita Paluszkiewicz, Anna Panek, Kama Sokolnicka, Maciej Stępiński, Paweł Susid, Anna COXIE Szejdwik, Łukasz Rucznica, Aleksandra Waliszewska, Kuba Woynarowski, Monika Zawadzki, ZOR

Midnight Show
Inauguracja projektu: 20 lipca 2013 roku, godz. 00.00
Wystawa potrwa do 8 sierpnia 2013 roku
28 lipca wystawa czynna jest od godziny 12.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz