• 2013-07-11

Polacy w gronie finalistów konkursu Jump the Gap

Projekty z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Łotwy i aż trzy z Polski – tak wygląda lista finalistów konkursu Jump the Gap dla młodych projektantów i architektów.

Lift, proj. Marta Szymkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lift, proj. Marta Szymkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jump The Gap to międzynarodowy konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Co dwa lata firma Roca, zachęca młodych designerów z całego świata do tworzenia innowacyjnych pomysłów, stanowiących odpowiedź na zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jury ocenia prace pod kątem wzornictwa, nowoczesnych rozwiązań oraz troski o środowisko.

Poprzednia, czwarta edycja konkursu była świętem polskiego designu; trzy projekty w finale oraz zwycięstwo pracy In&Out Shower Michała Warykiewicza. Roca Polska, doceniając to osiągniecie, zaprosiła projektanta do współpracy przy tworzeniu autorskiego gadżetu firmy, a efektem wspólnych działań była ceramiczna miseczka symbolizująca wir wody.

Jesteśmy dumni z pomysłów polskich projektantów, którzy po raz kolejny udowodnili, że reprezentują światowy poziom i mogą rywalizować z najlepszymi. Trzy prace z Polski w gronie ścisłych 10 finalistów z całego świata to ogromny sukces i wielka nadzieja na zwycięstwo

– podkreśla Joanna Dec-Galuk, Marketing Manager w ROCA Polska

Projekty Polaków, które znalazły się w finale piątej edycji Jump the Gap:

  • Lift, autorstwa Marty Szymkowiak, to umywalka, która dzięki specjalnemu pionowemu panelowi, po którym się porusza, może pełnić również funkcję prysznica. Dopasowuje się wysokością do potrzeb użytkownika oraz zapewnia oszczędność miejsca przeznaczonego na aranżację przestrzeni.
  • watAIR, propozycja Magdaleny Chudy i Aleksandra Gruszki, stanowi absolutną rewolucję w myśleniu o kąpieli. Pomysł wykorzystuje strumień wody pod zmiennym, dopasowanym do potrzeb użytkownika ciśnieniem. Woda, utrzymując ciało na odpowiedniej wysokości, pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia kąpielowego, również osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.
  • Exstream Aleksandry Lubaś jest innowacyjnym spojrzeniem na toaletę, a jego głównym założeniem jest oszczędność wody zużywanej na spłukiwanie. Użytkownik, w zależności od siły nacisku na pokrywę przedmiotu, sam decyduje o ilości, która zostanie wykorzystana do oczyszczenia przedmiotu.

O tym, który projekt zwycięży zadecyduje jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury, na czele którego w tym roku stanęła Kazuyo Selima – laureatka nagrody Pritzkera. Wyniki piątej edycji Jump the Gap będą znane we wrześniu, a już teraz prace wszystkich finalistów można oglądać na stronie konkursu.

Konkurs Jump the Gap
Wyniki: wrzesień 2013 r.

Dodaj komentarz