• 2013-07-11

Filmy Dobrze Zakręcone i Pełny Metraż – nabór filmów

Centrum Kultury w Lublinie ogłasza nabór filmów na festiwale: Filmów Dobrze Zakręconych oraz Pełny Metraż. 

Festiwale: Filmów Dobrze Zakręconych i Pełny Metraż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwale: Filmów Dobrze Zakręconych i Pełny Metraż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy pokazywane przez Kinoteatr Projekt na Festiwalu Filmów Dobrze Zakręconych są niezależnymi produkcjami wychodzącymi poza kinowe konwencje, nieszablonowymi, na ogół szalonymi. Jest na tym festiwalu miejsce na eksperyment i zabawę przy pomocy filmu z materią filmową i publicznością. Prace przesyłają autorzy niewahający się przekształcić swoje oryginalne pomysły w film. To filmy powstałe nie pod festiwale, ale szczere, autentyczne i… zakręcone! Taka jest również publiczność, poszukującą innych wrażeń niż typowe dla innych festiwali kina offowego.

Na festiwalu prezentowane są krótkie (do 20 min) filmy – fabuły, animacje, dokumenty. Sposób realizacji nie decyduje o przyjęciu – jeśli jest to film zrealizowany za pomocą kamery, aparatu fotograficznego, komórki, komputera, kredek, czy czegokolwiek innego – ma szansę na festiwalową projekcję.

Jest jednak podstawowy warunek: Filmy muszą być dobrze zakręcone!

Od 20 do 24 listopada potrwa 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Młodego Kina Pełny Metraż. Jest to jedyny w Polsce Festiwal poświęcony wyłącznie pełnometrażowym filmom fabularnym i dokumentalnym kina autorskiego. Filmy takie są zjawiskiem szczególnym. Od wielu lat ich poziom artystyczny i intelektualny nieustannie się podnosi, stają się one równorzędną konkurencją dla wysokobudżetowych, dystrybucyjnych produkcji. Tworzone przez pasjonatów, powstają przede wszystkim z prawdziwej potrzeby wypowiedzi i kreowania kina, w oparciu o oryginalne, własne scenariusze twórców. Dzięki temu stają się autentycznym i ważnym głosem pokoleniowym młodych ludzi.

Organizatorzy wierzą, że filmowy pełny metraż skłania autorów do pełniejszej, przemyślanej wypowiedzi na istotne tematy, Widownię zaś zmusza do prawdziwego skupienia się na myśli i przesłaniu filmów. Stąd idea, aby stworzyć miejsce, gdzie można zaprezentować te filmy publiczności tak, by twórca – poprzez swój film – mógł spotkać się z widzem. Organizatorzy mają nadzieję, że takim miejscem staje się właśnie festiwal Pełny Metraż. Tegoroczny Festiwal będzie miał charakter konkursu z nagrodą finansową którą przyzna publiczność po ostatniej konkursowej projekcji. Do oddania głosu uprawniony będzie każdy posiadacz programu festiwalowego – karty do głosowania.

W tym roku filmy można przesyłać pocztą i przez Internet. Informacje o festiwalach, regulaminy i karty zgłoszeniowe są dostępne na stronie organizatora.

Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych
Zgłoszenia filmów zagranicznych – do 24 września, polskich – 1 października

Międzynarodowy Festiwal Młodego Kina Pełny Metraż
Zgłoszenia filmów zagranicznych – do 18 października, polskich – 31 października
Centrum Kultury
Lublin

Dodaj komentarz