• 2013-07-11

Alex Johanson z Andrychowa w Dolinie Karpia

Od 5 lipca w Regionalnym Ośrodku Kultury Doliny Karpia w Zatorze można oglądać wystawę pt. Alex Johanson z Andrychowa.

Plakat wystawy „Alex Johanson z Andrychowa”, ROK Doliny Karpia w Zatorze (źródło: materiały prasowe organizatora)dło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Alex Johanson z Andrychowa”, ROK Doliny Karpia w Zatorze (źródło: materiały prasowe organizatora)dło: materiały prasowe organizatora)

Alex Johanson – artysta od lat zajmujący się ceramiką, malarstwem i rzeźbą… Zafascynowany polskim krajobrazem, folklorem i historią, jeżeli tylko pozwalają mu na to okoliczności, przyjeżdża w góry i tworzy swoje oryginalne i nietuzinkowe prace o ciekawej formie i kolorystyce. Wśród nich, można odnaleźć kobiety o smukłej talii i obfitym biuście, mężczyzn w cylindrach czy też kobietę lajkonika. To postać zagadkowa. Nie do końca określona. Wśród prac Johansona znajdziemy obrazy, rzeźby w drewnie i ceramiczne formy będące wyobrażeniem kobiet i mężczyzn – posiadaczy wyrazistych nosów, wyłupiastych oczu i łabędzich szyj, par uchwyconych w miłosnych uściskach, które w swej między płciowej komunikacji używają języka w sposób wyraźny i często bardzo dosłowny.

Zaraz obok pojawia się osobliwa menażeria – rzeźby kotów, świń, baranich głów, obrazy kogutów i zwierząt wszelkiej maści, które, jak gdyby nigdy nic, towarzyszą trzem królom, kolędnikom i aniołom. Miejsce wśród nich znalazło się nawet dla przedstawień… rozentuzjazmowanych piłkarskich kibiców. W twórczości Johansona pojawiają się zaskakujące motywy, o czym świadczą tytuły ostatnich cykli rzeźb i obrazów – Jajcosony, Kotosony, Ptakosony, Euro 2012 – kibole, Pocałunki. Wspólnym mianownikiem jego prac jest żartobliwy, niekiedy rubaszny sposób przedstawienia wybranych tematów.Johanson to artysta przekorny. Również w spojrzeniu na przeszłość. Lubi w niej nieco poszperać. Stąd wśród jego prac znajdziemy malarskie portrety przodków (Pradziadek Johanson, Przodkowie z Kotowa, Przodkowie z Andrychowa), choć czasem, jak sam twierdzi, do końca nie wiadomo czy ich… Bywa, że jest to prapradziadek pirata, który okazuje się miejscowym panem Heńkiem.Zdarza się, że wyciąga ich z obrazka i nadaje im przestrzenną formę. Rozmaitość tematów, technik wykonania, zabawa z kolorem i formą, a przy tym żartobliwy ton artystycznej wypowiedzi, sprawiają, że widz może czuć się zaskoczony twórczością tego autora. I właśnie chyba w tym tkwi Alexa Johansona metoda. Jest nią niczym nieskrępowana artystyczna swoboda.

Organizatorzy: Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia im. Jana Matejki w Zatorze, Galeria Sztuki R7 w Andrychowie

Alex Johanson z Andrychowa
Wernisaż: 5 lipca 2013 roku, godz. 17.00
Regionalny Ośrodek Kultury Doliny Karpia im. Jana Matejki, Galeria Szklana
Plac Jana Matejki 1
Zator

Dodaj komentarz