• 2013-07-10

Uri Caine plays Władsław Szpilman na Tzadik Poznań Festival 2013

Siódma edycja Tzadik Poznań Festival, który jak co roku zaprezentuje czołówkę krajową i gwiazdy światowej sceny neoklezmerskiej, odbywać się będzie od 25 lipca w Poznaniu. Tegoroczną edycję festiwalu rozpoczną dwa muzyczne projekty specjalne, m.in. Uri’ego Caine’a oraz muzyków Adama Gołębiewskiego, Piotra Mełecha i Patryka Lichoty.

Uri Caine, fot. Serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Uri Caine, fot. Serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Program Tzadik Poznań Festivalu podzielony jest na dwa tematyczne cykle: muzyczny, filmowy. Tzadik muzyczny obok koncertów uznanych formacji neoklezmerskich, jak co roku zaprezentuje projekty, przygotowywane specjalnie na nową edycje festiwalu.

W tym roku będzie nim m.in. muzyka kompozytora i pianisty – Władysława Szpilmana, studenta Konserwatorium im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Józefa Śmidowicza i Aleksandra Michałowskiego a później Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie studiował u Artura Schnabla i Leonida Kreutzera (fortepian) oraz kompozycję u Franza Schrekera. Jego muzyka za sprawą filmu Pianista Romana Polańskiego znana jest na całym świecie.

Szpilman jest symbolem tych wszystkich, którzy przeżyli, albowiem musiały być dziesiątki przypadków nieprawdopodobnych, cudownych – żeby przeżyć. – powiedział kiedyś Marek Edelman.

Projekt specjalny Uri’ego Caine’a to projekt artystyczno-kulturalny, poświęcony postaci i twórczości wybitnego kompozytora, twórcy muzyki klasycznej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stale wpisały się w historie kultury XX wieku.

Koncert będzie składał się z dwóch części – podczas pierwszej Uri Caine wystąpi z polskimi muzykami, Ksawerym Wójcińskim na kontrabasie i Robertem Raszem na perkusji. Muzycy wspólnie przedstawią autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. Druga część to solowy recital pianisty wypełniony kompozycjami przygotowanymi na zamówienie Tzadik Festival’u. Uri Caine, jeden z wielkich innowatorów współczesnej muzyki złoży w ten sposób swoisty hołd polskiemu kompozytorowi i pianiście.

Projekt Disgrained, który zostanie zaprezentowany jako drugi projekt specjalny, jest nawiązaniem do tradycyjnej muzyki żydowskiej poprzez formułę muzyki elektro-akustycznej i improwizowanej. Trzech muzyków – Adam Gołębiewski, Patryk Lichota i Piotr Mełech interpretują i przetwarzają wątki muzyki Żydów sefardyjskich, aszkenazyjskich oraz różnych enklaw tej kultury rozproszonej po całym świecie, jak np. Żydów zamieszkujących Transylwanię.

Disgrained, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Disgrained, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Szczególnie istotne w tym projekcie jest wyekstrahowanie z różnorodności i bogactwa spuścizny muzyki żydowskiej pierwiastków mistycznych, transcendencji – której ta muzyka jest znakomitym wehikułem. Dekonstrukcja muzycznych wyimków, wibrujących przeszłością dźwiękowych fraz służy muzykom Disgrained do tworzenia nowej jakości, kierującej słuchacza w stronę organicznej narracji muzycznej.

Muzycy czerpią przy tym ze sztafażu nowoczesnych środków muzycznych – preparacji instrumentów, przesunięć fazowych, syntezy dźwięku, zapętleń, usterkowania, algorytmów filtracji. Pomiędzy tymi nowymi środkami, a często archaicznym materiałem tworzy się niezwykłe napięcie: dwa oblicza dźwiękowych światów odbijają się w sobie niczym w akustycznych zwierciadłach, tworząc kontemplacyjną całość. W skład zespołu wchodzą: Adam Gołębiewski – perkusja, Piotr Mełech – klarnet, Patryk Lichota – saksofony, theremin, zither, gitara basowa i laptop.

Oba projekty specjalne zainaugurują tegoroczną edycję Tzadik Poznań Festival.

Uri Caine plays Władysław Szpilman – projekt specjalny
Uri Caine – fortepian
Ksawery Wójciński – kontrabas
Robert Rasz – perkusja

25 lipca 2013 r., godz. 19.00
ul. Św. Marcina 80/82, Sala Wielka
Centrum Kultury Zamek, Poznań

Disgrained – projekt specjalny
Adam Gołębiewski – perkusja
Piotr Mełech – klarnet
Patryk Lichota – saksofony, theremin, zither, gitara basowa i laptop

25 lipca 2013 r., godz. 21.00
ul. Zamkowa 3/4, Mały Dom Kultury
Poznań

Tzadik Poznań Festival
od 25 do 28 lipca 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz