• 2013-07-10

Sopot Film Festival 2013

Od 13 do 21 lipca potrwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival 2013. 

Sekcja Spektrum: „Sąsiedzkie dźwięku”, reż. Kleber Mendonça Filho (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja Spektrum: „Sąsiedzkie dźwięku”, reż. Kleber Mendonça Filho (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który od czterech lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto.

W tym roku obejrzeć będzie można m.in. panoramę jednej z najciekawszych i najważniejszych kinematografii – panoramę nowego kina szwedzkiego, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne poświęcone sztuce, muzyce i modzie, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc. Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: przełomowego twórcy dla współczesnego kina szwedzkiego Lukasa Moodyssona, człowieka – instytucji nowojorskiej bohemy, kontrowersyjnego Harmony Korina oraz niemieckiego reżysera, uznawanego za ucznia Krzysztofa Kieślowskiego – Toma Tykwera. Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne Zatoka Sztuki oraz Opera Leśna.

Sopot Film Festival odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Sopot Film Festival
13-21 lipca 2013 r.
Sopot

Dodaj komentarz