• 2013-07-10

Matta. Człowiek i Wszechświat w MNK

Od 13 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Matta. Człowiek i wszechświat.

Roberto Matta, „Iris du Sud”, olej na płótnie, 1956 Kolekcja Federiki Matty © Germana Matta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roberto Matta, „Iris du Sud”, olej na płótnie, 1956 Kolekcja Federiki Matty © Germana Matta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po wielkich wystawach Roberto Matty (1911–2002), m.in. w nowojorskim MoMA czy Centrum Pompidou w Paryżu, nadszedł czas na Kraków. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie pokażemy malarstwo jednego z najważniejszych artystów XX wieku, ostatniego z wielkich surrealistów, twórcy, który wywarł wpływ na amerykański ekspresjonizm abstrakcyjny, ale też na powojenną sztukę w Polsce.

Muzeum Narodowe w Krakowie, kontynuując cykl wystaw poświęconych największym światowym artystom, zaprasza dziś do zapoznania się z twórczością jednego z najbardziej znaczących twórców XX wieku, jak pisze o nim kuratorka wystawy, Marga Paz. Po prezentacjach dzieł między innymi Andy’ego Warhola, Marca Chagalla, Salvadora Dalego, Williama Turnera, Aleksandra Rodczenki, Antonia Tàpiesa nasza publiczność będzie miała okazję poznać wielkiego surrealistę, Roberto Mattę.

Wpływom jego twórczości ulegało wielu artystów, w tym i wybitny polski twórca Tadeusz Kantor, który na przełomie lat 40. i 50. XX wieku był zafascynowany Mattą, co znalazło odbicie w obrazach i rysunkach z tzw. okresu metaforycznego. W bliskich relacjach artystycznych z Mattą był też inny malarz związany z Grupą Krakowską – Alfred Lenica, którego wystawę prezentujemy równocześnie w Gmachu Głównym, w holu.

Pisze Zofia Gołubiew, dyrektor MNK, we wstępie do publikacji towarzyszącej wystawie.

Roberto Matta był architektem, rzeźbiarzem, rysownikiem, projektantem wnętrz, poetą, jednak przez całe życie najchętniej zajmował się malarstwem i dlatego na wystawie Roberto Matta. Człowiek i Wszechświat prezentujemy 25 obrazów, głównie wielkoformatowych, wypożyczonych m.in. z kolekcji rodziny artysty oraz kilku muzeów europejskich. Urodził się w Santiago de Chile, tam uczył się w jezuickiej szkole Najświętszych Serc Jezusa i Marii, później studiował architekturę i w 1933 roku wyjechał do Europy, po której dużo podróżował. W Paryżu pracował w atelier Le Corbusiera oraz przy projektowaniu pawilonu hiszpańskiego na Wystawę Światową w roku 1937, gdzie poznał Picassa, Miró, Magritte’a, Caldera, Dalego. Na zaproszenie André Bretona, papieża surrealizmu, zaczął publikować w piśmie Minotaure i wziął udział w słynnej Międzynarodowej Wystawie Surrealistów w roku 1938.

W roku 1939 Matta przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie wzbudził zainteresowanie malarzy szkoły nowojorskiej, takich jak Robert Motherwell, Jackson Pollock, William Baziotes czy Arshile Gorky, i wywarł decydujący wpływ na rozwój amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Jeśli zapytacie mnie, o którym artyście mówi się najgłośniej w Nowym Jorku, odpowiem, że o Matcie – pisał redaktor magazynu View w 1943.

W roku 1948 roku Matta zarzucił abstrakcję. Wrócił do Europy, mieszkał w Rzymie, wiele podróżował. Był artystą zaangażowanym społecznie: jeździł na Kubę, w roku 1970 odwiedził kraje arabskie, spotykając się z przedstawicielami środowisk artystycznych i intelektualnych, malował na rzecz Ruchu Wyzwolenia Angoli. W roku 1972, na zaproszenie prezydenta Allende, powrócił do Chile, gdzie wziął udział w zbiorowym tworzeniu murali. Umarł w swoim domu w Tarkwinii we Włoszech.

Wystawa w MNK obejmuje prace z różnych okresów twórczości artysty: poczynając od wczesnych lat 50. XX wieku, gdy zapełniał swoje obrazy niepokojącymi figurami antropomorficznymi, wyrażającymi lęk i przemoc, przez wielkoformatowy cykl z lat 60. El Proscrito deslubrante (Oślepiający banita), gdzie tytułowy banita miał być artystycznym alter ego Matty, aż po ostatnie prace. W latach 70. Mattę fascynował świat nauki i przyrody; poszukiwał też sposobów na wyrażenie różnorodnych i złożonych stanów egzystencjalnych człowieka. W połowie lat 80. zaczęła przeważać tematyka kosmiczna – wynik zainteresowania artysty Wszechświatem.

Katarzyna Bik

Kurator: Marga Paz
Koordynator: Beata Foremna
Aranżacja: Rafał Bartkowicz

Matta. Człowiek i wszechświat
Wystawę można oglądać od 13 lipca do 29 września 2013 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
al. 3 Maja 1
Sala Wystawy Zmiennych, Parter
Kraków

Dodaj komentarz