• 2013-07-10

Europejski Stadion Kultury dobiegł końca

Zakończył się Europejski Stadion Kultury. Na trzy dni (28-30 czerwca) Rzeszów zamienił się w kulturowy tygiel dźwięków, obrazów i doświadczeń. Festiwal Europejski Stadion Kultury zainagurowany został koncertem Zjednoczeni w różnorodności, a jego motywem przewodnim była wspólnota artystyczna i kulturowa.

3. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka to język ponadnarodowy, wspólny dla całej Europy, wschodnie i zachodnie motywy muzyczne są podobne. Aby uwiarygodnić tę tezę, organizatorzy zaprosili do stolicy Podkarpacia muzyków z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz, zespoły z Europy Zachodniej, takie jak Guano Apes, Jimi Tenor czy Rykarda Parasol. Na scenie pojawili się także: Zakopower & SunSay (Ukraina), Hey & Jimi Tenor & Kabu Kabu (Finlandia), Voo Voo & Alim Qasimov (Azerbejdżan), Myslovitz & NRM (Białoruś), Julia Marcell i Alina Orlova (Litwa), Coma. Koncert na Stadionie Miejskim w Rzeszowie obejrzało ponad 30 tys. osób.

W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpiło 258 artystów w 83 projektach. Program, tworzony wspólnie przez lokalnych animatorów i menadżerów kultury, spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Doceniony został przez uczestników wydarzeń, którzy tłumnie wzięli w nich udział, m.in. w cyklu spektakli teatralnych Drama Way czy w pokazach filmowych w ramach Rzeszowskiego Labiryntu Filmowego.

Na scenie pomiędzy dwiema synagogami goście słuchali muzyki klezmerskiej, zobaczyli i usłyszeli, jak ogromny i niezwykły potencjał drzemie we współpracy wybitnych instrumentalistów jazzowych z najlepszymi raperami/wokalistami. Wystąpili m.in.: Dean Brown, Bernard Maseli, Natalia i Paulina Przybysz, Ten Typ Mes, Dj Eprom, NumerRaz.

3. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miłośnicy muzyki elektronicznej licznie odwiedzili industrialne tereny PKP, gdzie w ramach NoBorder Fest wystąpili: Dj Vadim & Yarah Bravo, Ben Westbeech, Kievbass, The KDMS, Rebeka. W czasie festiwalu sztuka wyszła z galerii i zaistniała w przestrzeni miasta w projekcie Plac Sztuki. Były to instalacje, formy przestrzenne, interaktywne, performance, street art – wydarzenia zaprojektowane i zrealizowane przez młodych artystów głównie z regionu podkarpackiego.

Europejski Stadion Kultury to również projekt Wschód Food, w ramach którego uczestnicy mieli szansę poznać smaki kuchni ukraińskiej, białoruskiej, łotewskiej, litewskiej, estońskiej, rosyjskiej, mołdawskiej, rumuńskiej czy tatarskiej. Po trzydniowym festiwalu w Rzeszowie pozostanie wyjątkowo cenna inicjatywa: Rzeszowski Inkubator Kultury. Inkubator będzie miejscem dostępnym przez cały rok, otwartym na współpracę z lokalnym środowiskiem kulturalnym, artystycznym o edukacyjnym, a zwłaszcza z wszelkimi formami organizacyjnymi NGO i młodzieżą.

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Białystok, Miasto Lublin, Miasto Rzeszów.

Europejski Stadion Kultury
Festiwal odbył się w dniach od 28 do 30 czerwca 2013 roku
Rzeszów

1 komentarz do artykułu “Europejski Stadion Kultury dobiegł końca”

  1. Boxicz

    film z festiwalu NoBorder -> http://www.youtube.com/watch?v=fN-1Jvl_5uc , który był częścią Europejskiego Stadionu Kultury :]

Dodaj komentarz