• 2013-07-10

Bartek Buczek o Czarnym romantyzmie

Od 12 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu będzie można oglądać wystawę prac Bartka Buczka pt. Czarny romantyzm.

Bartek Buczek, „Purchawka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Buczek, „Purchawka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czarny romantyzm, nazywany też amerykańskim, był szczególną odmianą doskonale znanego wszystkim romantyzmu. Jego ciemnym odpowiednikiem. Obrazy i karty książek zapełniały istoty spoza świata ludzi – wampiry, sobowtóry, demony – będące uosobieniem zła. Wyobrażeniem egzystującej w zaświatach idei sprowadzającej na śmiertelników nieszczęście. Bartek Buczek odwołuje się do tych nieco zapomnianych dzisiaj lęków o obecności niedobrego w naszym pobliżu. Materializuje je i uwspółcześnia, nadając mu charakter postaci wyrwanej z kontekstu horroru, gry lub sennego koszmaru rozgrywającego się nie wśród ciemnych lasów, a w miejskiej scenerii.

Wystawa odsłania fragment laboratorium sztuki – pracowni artysty-alchemika, pieczołowicie opracowującego swoje koncepty, przepisy na dzieło. Od spisanej idei, recepty na pracę (Za drogie, za słabe, zbyt trudne), poprzez pokazanie samego procesu stwarzania, uzyskiwania esencji (Destylat ze Złego) i uwiecznienia zabiegu w formie wideo – Na ten czas nic we mnie dla Was nie ma, aż po gotowe obiekty. Elementy te są kolejnymi ogniwami łańcuszka. Bez jakiegokolwiek z nich dalszy etap nie mógłby być kontynuowany. Każdy niezależnie jest odrębnym bytem zawierającym cząstkę uroku, złośliwości i intelektu autora.

Katarzyna Wąs, kuratorka wystawy

Bartek Buczek, Czarny romantyzm
Wernisaż: 12 lipca 2013 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 11 sierpnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu

Dodaj komentarz