• 2013-07-09

Triennale z Martwą Naturą – wystawa pokonkursowa

Od 5 lipca w Galerii Ring w Legnicy można oglądać wystawę prac konkursowych Triennale z Martwą Naturą. Organizatorem ekspozycji jest Galeria Sztuki w Legnicy.

Birkenmajer Iwo, „Dwie połówki więdnącego jabłka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Birkenmajer Iwo, „Dwie połówki więdnącego jabłka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Triennale z Martwą Naturą to konkurs malarski organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu. Pierwsza edycja miała miejsce w 1997 r. Od tamtej pory organizowany regularnie co 3 lata przegląd na stałe wpisał się w kalendarz imprez ogólnopolskich, stając się zarazem jedynym konkursem o takiej tematyce w Polsce.

Główną intencją przeglądu, oprócz okazji do malarskich konfrontacji artystów z całej Polski, jest stworzenie wspólnej płaszczyzny dla twórców z różnych pokoleń, reprezentujących różne zainteresowania, która da im możliwość koncentracji na tym niezwykle wdzięcznym i, jak pokazują wystawy pokonkursowe, wciąż aktualnym temacie. Wystawa VI edycji Triennale z Martwą Naturą prezentuje 75 prac 73 autorów, wybranych spośród ponad 400 zgłoszeń do konkursu.

Jak pokazują prace zgromadzone na wystawie pokonkursowej, metaforyczne, nieoczywiste znaczenie może mieć również samotny fotel, porzucony akordeon, zniszczony telegram pocztowy, rozlatujące się drzwi komórki, mop do mycia podłóg czy zniszczone karoserie samochodów. Wyobraźnia artystów nie zna granic i śmiało łamie wszelkie możliwe konwencje, przenosząc obszar poszukiwań codziennych drobiazgów w takie miejsca jak wnętrze samochodu czy wysypisko śmieci. Czy zatem definicja martwej natury, rozumianej jako wykadrowany widok wnętrza lub studium przedmiotów, powinna ulec przewartościowaniu? Dopóki sieradzki konkurs prowokować będzie widza do takich pytań, powinny odbywać się edycje Triennale z Martwą Naturą.

Monika Nowakowska

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Wystawa pokonkursowa Triennale z Martwą Naturą
Wystawę można oglądać od 5 do 28 lipca 2013 roku
Galeria Ring
Rynek 12
Legnica

Dodaj komentarz