• 2013-07-09

PEOPLE-metr. Hommage – międzynarodowa grafika warsztatowa

Od 12 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie będzie można oglądać wystawę zbiorową grafiki warsztatowej pt. PEOPLE-metr. Hommage. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują artyści z Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Chorwacji i Polski.

Zdzisław Wiatr, „Zosia and dog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Wiatr, „Zosia and dog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z katalogu do wystawy:

PEOPLE-metr. Człowiek wpisany w metr papieru. Wielu autorów i ich indywidualne myślenie i tworzenie na wspólny temat i w jednolitym formacie. Figuralne interpretacje postrzeżeń, odniesień, powiązań i poglądów. Pomysł wystawy wg takich założeń powstał w 2009 r. w Czechach. Pierwszy przegląd w praskiej Galerii Zbraslav wzbudził zainteresowanie także słowackich galerników. Potem idea zataczała coraz szersze kręgi, w drugiej edycji dołączyli partnerzy z Węgier i Polski, a wystawa przejechała ponad 2000 kilometrów, zanim wróciła do Pragi. Ostatecznie projekt PEOPLE-metr stał się międzynarodowy, w trzeciej edycji do artystów z czterech krajów Europy Środkowej dołączyli kolejni twórcy z innych krajów europejskich, a wystawa współczesnej twórczości figuralnej już zwyczajowo ma charakter objazdowy.

Hasło Hommage wskazuje na bardzo osobisty stosunek artystów do twórczości; jest pokłonem każdego z autorów dla postaci lub działań ludzkich. Jest spotkaniem i konfrontacją różnych postaw twórczych i doświadczeń żyjących artystów z europejskich, sąsiadujących ze sobą, państw. Te sąsiedzkie doświadczenia tylko pozornie wydają się wspólne, ale jednak wzajemna uwaga jest niewystarczająca. Być może ta wystawa, scalająca doświadczenia intymne różnych osobowości twórców, przyniesie impuls, by lepiej poznać się nawzajem. W polskiej reprezentacji będzie można zobaczyć prace m.in. Agnieszki Półroli, Urszuli Łyko-Katus, Krystyny Szwajkowskiej, Barbary Szyc, Justyny Warwas, Zdzisława Wiatra, Jacka Sztuki, Tomasza Andrzeja Mana.

PEOPLE-metr. Hommage
Wernisaż: 12 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz