• 2013-07-09

Papusza wyróżniona w Karlowych Warach

Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego Papusza otrzymał specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze na planie „Papuszy” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze na planie „Papuszy” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Papusza była pokazywana w konkursie głównym festiwalu. Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez festiwalową publiczność, jak też polskich i zagranicznych krytyków.

Czekaliśmy na ten film kilka lat, ale warto było. Po projekcji długo nie mogłam dojść do siebie. Papusza jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek.

– napisała w Rzeczpospolitej Barbara Hollender

Zachwyt wzbudziły czarno-białe zdjęcia Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia.

Papusza od pierwszych sekund olśniewa wielkiej urody zdjęciami […] Czarno-białe kadry wyglądają jak przedwojenne zdjęcia Jana Bułhaka. Ich uroda, niemal przesadna, sprawia, że każde ujęcie nadaje się do samodzielnego studiowania.

– napisała na łamach Portalu Filmowego Katarzyna Skorupska

Również na zagranicznych krytykach wizualna strona filmu zrobiła ogromne wrażenie:

Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń dali filmowi jedne z najbardziej spektakularnych czarno-białych zdjęć ostatnich lat.

– napisał Dan Fainaru w recenzji filmu w Screen Daily

Uznanie zdobyli odtwórcy głównych ról: Antoni Pawlicki, Zbigniew Waleryś oraz Jowita Budnik, od lat współpracująca z duetem reżyserskim. O jej rewelacyjnej kreacji pisze w swojej recenzji dla Gazety Wyborczej Paweł Felis: w magnetycznej, zmieniającej się nieustannie twarzy Jowity Budnik widać walkę, wewnętrzny konflikt. Z jednej strony dramatyczna chęć bycia jedną ze swoich, a z drugiej ̶ nadświadomość, swój własny głos, który trzeba ukrywać. Uwagę recenzentów zwróciła również muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Krytycy zgodnie podkreślają, że Papusza to nie tylko biografia pierwszej romskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, ale i ważny głos dotyczący samych Romów:

Polski duet reżyserski wpisał losy poetki w szerszy kontekst. To historia nie tylko o niej, ale też o jej rodakach. Ujmująco prezentują Krauzowie mądrość tkwiąca w prostocie. […] Niewykluczone, że film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego pozwoli wielu ludziom zmienić zdanie na temat Romów i ich kultury.

– napisał Michał Hernes w recenzji dla Stopklatki

Papusza
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze
Dystrybutorem filmu jest Next Film. Producentem jest Argomedia – Lambros Ziotas. Koproducenci: PISF, Telewizja Polska, Canal+ Polska, Studio Filmowe KADR.

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach
28 czerwca – 6 lipca 2013 r.
Karlowe Wary
Czechy

1 komentarz do artykułu “Papusza wyróżniona w Karlowych Warach”

  1. karol

    to niestety bardzo słaby film. Kos i Krauze zrobili kolejny film o sobie i swojej wrażliwości. To nie jest rola filmu tym
    zajmuje się poezja. Film jest przeraźliwie nudny i wręcz wygania widzów z sali. Gigantyczne koszty są niczym nieuzasadnine, same zdjęcia to zbyt mało. Nie każda historia zasługuje na film. Kryteria opowiadania filmowego przerastają
    znaczenie i wymowę Papuszy. My już tę historię znamy a Kos i Krauze nie dodają do niej nic oryginalnego

Dodaj komentarz