• 2013-07-09

Maryja, matka Jezusa

16 sierpnia na ekranach kin pojawi się Maryja, matka Jezusa w reżyserii Guido Chiesy – filmowa opowieść o zbuntowanej Marii z Nazaretu.

Kadr z filmu „Maryja, matka Jezusa” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Maryja, matka Jezusa” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Palestyna, 2000 lat temu. Maria, młoda dziewczyna z rodziny pasterzy, poślubia Józefa z Nazaretu, wdowca z dwójką dzieci. W nowym domu Maria, wychowywana dotychczas w duchu miłości i szacunku, zaczyna dostrzegać wady patriarchalnego świata, w którym przyszło jej żyć. Pogodne usposobienie i zdecydowana postawa młodej kobiety, zawsze stającej w obronie dzieci, budzą zdziwienie i gniew starszego brata męża, Mordechaja, oraz wszystkich tych, którzy uważają, że dzieci trzeba wychowywać surowo i od małego przyzwyczajać do posłuszeństwa i dyscypliny.

Historia Marii rozgrywa się na tle surowej przyrody, w kraju znajdującym się pod panowaniem zarówno Rzymian, jak i despotycznego króla Heroda. Powstania i bunty są na porządku dziennym, a przemoc i zemsta rozprzestrzeniają się jak choroba zakaźna.

Maria rodzi syna – Jezusa – i staje w obliczu doniosłych decyzji, które zmieniają ją, wbrew jej woli, w skandalistkę…

Film Guido Chiesy opowiada historię Marii, matki Jezusa Chrystusa, z odmiennej perspektywy niż ma to miejsce zazwyczaj. Film skupia się przede wszystkim na roli Marii w formowaniu człowieczeństwa w młodym Jezusie. Włoski twórca ustawia każdego bohatera – od Maryi po Józefa – w nieco innym świetle, a samą historię życia Matki Boskiej i Jezusa czyni o wiele bardziej przyziemną.

W filmie Maryja, matka Jezusa zobaczyć można jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Jerzego Stuhra.

Maryja, matka Jezusa
Reżyseria: Guido Chiesa
Scenariusz: Guido Chiesa, Nicoletta Micheli, Filippo Kalomenidis
Obsada: Nadia Khlifi, Rabeb Srairi, Mustapha Benstiti, Mohamed Idoudi, Djemel Barek, Fadila Belkebla, Ahmed Hafiene, Carlo Cecchi, Giorgio Colangeli, Jerzy Stuhr, Fabrizio Gifuni
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 16 sierpnia 2013 roku

Dodaj komentarz