• 2013-07-09

Maciej Kurak – Już w Bunkrze Sztuki

Od 16 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Macieja Kuraka pt. Już. Ekspozycja odbędzie się w ramach projektu Wymiary utopii.

Maciej Kurak, „Globalizacja”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Kurak, „Globalizacja”, 2001 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najciekawszych współczesnych polskich artystów kontekstualnych. Uwielbia prosty komunikat łudząco odwzorowujący zastaną rzeczywistość. W większości swoich realizacji walczy z materią i miejscem, które anektuje do działań i instalacji. Często jego prace trudno zauważyć, traktując je raczej jak błędne i wadliwe efekty pracy polskich budowlańców-partaczy. Jedna z jego pierwszych realizacji zaskoczyła nawet dyrektora instytucji, który zaprosił go do zrealizowania projektu artystycznego.

W 2001 roku w Tarnowskich Górach w jedną noc Kurak wygrzebał kable z ziemi, symulując w ten sposób nasze podskórne/podziemne królestwo, którego nie jesteśmy na co dzień świadomi (Globalizacja, 2001). W Majstersztyku (pracy z 2012 zrealizowanej w Lublinie w ramach Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City / Otwarte Miasto) jakiś fachowiec-romantyk, prowadząc rury ciepłownicze, poddał się chwili i zawiązał na ich szczycie uroczą kokardkę.

Propozycja Kuraka realizowana w ramach projektu Wymiary utopii to instalacja site specific. Wbrew pozorom artysta anektuje całe piętro Galerii, szczególnie akcentując znaczenie przestrzeni, w której umiejscawia dzieło. Jego praca jest pretekstem do obserwowania ruchu, dziania się i warunków umożliwiających istnienie sztuki wewnątrz instytucji. Cytując artystę, ta praca to:

Fragment idealnej, czystej przestrzeni (white cube) z przystawionymi do niej dużych rozmiarów walcami – jednym na podłodze, dwoma na ścianach i jednym na suficie, imitującymi zwijającą lub rozwijającą się przestrzeń – złudzenie ruchu progresywnego. Instalacja będzie zajmowała niewielki obszar w jednym z kątów, natomiast pozostała część Galerii (piętra) pozostanie w stanie nienaruszonym.

Galeria jest konstruktem wymuszającym oddzielanie sztuki od życia. Przyglądanie się mechanizmom sterującym tym procesem oraz efektom wyboru najwygodniejszej przestrzeni będzie testem, który bada nasze nastawienie do tego, co wstydliwe i awangardowe oraz umożliwia nieustanny dialog dwóch skłóconych stron. Co wyjdzie z takiego zestawienia? Która z tych przestrzeni okaże się idealna? Gdzie czai się utopia? Rozejrzyj się i podejmij decyzję. Teraz kolej na Ciebie.

Maciej Kurak (ur. 1972) to członek grupy artystycznej Wunderteam. Wraz z Maxem Skorwidrem współtworzy Galerię Niewielką. Prodziekan Wydziału Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest laureatem Grand Prix w konkursie Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2005) oraz nagrody Paszport Polityki (2009). W 2010 roku był Ambasadorem Poznania Miasta-Gospodarza UEFA EURO 2012. Koordynuje projekt Poznań Galeria EURO, który jest skierowany do młodych artystów, mających pomysł na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej.

Kuratorka: Lidia Krawczyk
Kuratorka działań kontekstualnych: Karolina Vyšata

Maciej Kurak, Już!
Wernisaż: 14 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 września 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz