• 2013-07-09

Jacek Sroka obserwatorem w Brazylii

Od 25 lipca w Museo Oscar Niemeyer w brazylijskiej Curitibie będzie można oglądać wystawę prac Jacka Sroki pt. Observador diurno observador noturno (Obserwator dzienny, obserwator nocny).

Jacek Sroka, „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Sroka, „Seksualność ulicy Kwiatów Polskich”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obserwowanie dzieł Jacka Sroki jest jak zanurzenie się w doświadczeniu podpatrywania przez szparki fragmentów rzeczywistości, która nie jest nam obca, mimo że przesiąknięta elementami niezwykłymi. Ostre i ironiczne spojrzenie artysty na otaczający świat wychwytuje jego niuanse i codzienne układy, zwracając je nam przemienione w figurację realistyczną, groteskową i magiczną.

Humor, niekiedy czarny, przejawia się nie tylko w połączeniach wyrażonych obrazami, ale również w tytułach dzieł, które stanowią nie mniej ważny element poetyki artysty. Aspekty o charakterze politycznym współistnieją z odniesieniami do literatury, do świata sztuki lub opowieści zasłyszanych w dzieciństwie. Postacie znanych osobowości, takich jak Superman, Lenin lub Che Guevara, pojawiają się obok innych, anonimowych, w wyimaginowanym osobistym świecie, który przetasowuje hierarchie, odwraca gatunki i lekceważy granice między rzeczywistością a fikcją. Krytyka przyprawiona komizmem osłabia depresyjny klimat niektórych obrazów, podnosząc paradoks śmiechu pojawiającego się w najbardziej drastycznych nawet wydarzeniach.

Museo Oscar Niemeyer w Curitibie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Museo Oscar Niemeyer w Curitibie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zastosowanie wielu różnych matryc w celu osiągnięcia polichromii bogatej w tony, barwy i tekstury, a także zróżnicowanie użytych środków technicznych takich jak akwaforta, akwatinta barwna i lavis daje efekt powierzchni graficzno – obrazowej, będący wyrazem specyficznego dialogu prowadzonego od dziesięcioleci między tymi dwoma formami wyrazu. Obserwując w ciągu dnia, obserwując w nocy, Sroka przemienia metal w poezję i opowiada nam o cieniach śmierci, o miłosnych zawrotach głowy, o uniesieniach seksu, o małych przyjemnościach życia, o mechanizmach tortury, o bezdrożach polityki, o nieuchronności zniknięć, o filigranach przemocy, o zakresie snów, o wszystkim, o niczym…

Dulce Osinski, tłumaczenia: Magdalena Maria Kucharska / Starszy referent ds. Konsularnych

Jacek Sroka, Observador diurno observador noturno
Wernisaż: 25 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Museu Oscar Niemeyer
Rua Marechal Hermes 999
Curitiba (Brazylia)

Dodaj komentarz