• 2013-07-08

Zorn At 60 i Warsaw Summer Jazz Days

Podczas Warsaw Summer Jazz Days, które potrwają od 15 do 20 lipca, pierwszego dnia zaprezentowany zostanie przekrój projektów awangardowego multiinstrumentalisty i kompozytora Johna Zorna. Artysta obchodzi w tym roku także swoje 60-te urodziny.

Warsaw Summer Jazz Days (źródło: mat. prasowe)

Warsaw Summer Jazz Days (źródło: mat. prasowe)

Dla uświetnienia swojego jubileuszu John Zorn poprosił swoich ulubionych autorów (na czele z Mike’iem Pattonem, Jesse Harris’em, Seanem Lennonem i Laurie Anderson) o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego katalogu. W czasie pierwszego setu te piosenki wykona zespół złożony z wieloletnich współpracowników Zorna – wyśpiewują je Patton i Harris. Na program składają się utwory napisane do filmów a także dla najpopularniejszych projektów Zorna, takich jak m.in. Naked City, Masada, The Dreamers, Nova Express. Dzięki udziałowi znakomitych instrumentalistów powstała niezwykła retrospektywa twórczości Zorna, ze szczególnym uwypukleniem jego lirycznych kompozycji powstałych na przestrzeni ostatnich 30 lat. W tym koncercie udział bierze: Mikke Patton, Jesse Harris, Sofia Rei, Marc Ribot, John Medeski, Trevor Dunn, Kenny Wollesen, Cyro Bapista, Joey Baron i John Zorn

Drugi Set Illuminations jest szaloną kompozycją na fortepian inspirowana jest bezkompromisową twórczością XIX wiecznego francuskiego poety Arthura Rimbaud. Jego droga przez prawdziwie wizjonerskie przestrzenie, przemierzana dzięki absolutnej transformacji zmysłów doprowadziła go do stworzenia najbardziej osobistej i intensywnej literatury w historii ludzkości. Utwór wykonywany z towarzyszeniem improwizującej free jazzowej sekcji rytmicznej z basem i perkusją. Podczas tej części na fortepianie zagra Stephen Gosling, na basie Trevor Dunn i na perkusji Kenny Wollesen.

W tej części koncertu wykonane zostanie także The Holy Visions na 5 głosów kobiecych, to tajemny plan, który w 11 strofach zawiera życie, twórczość i filozofię XII wiecznej kompozytorki, uzdrowicielki i mistycznej wizjonerki Hildegardy z Bingen. Utwór oparty na oryginalnym tekście łacińskim może być prezentowany jako dzieło koncertowe jak i wystawiany na scenie – najlepiej w przestrzeni sakralnej. Zaśpiewają: Jane Sheldon, Lisa Bielawa, Mellissa Hughes, Abby Fisher i Kirsten Sollek.

The Alchemist na kwartet smyczkowy będzie prawdziwą i wierną kroniką ezoterycznych seansów spirytystycznych. Zawiera opis procedur przeprowadzanych przez Jego Wysokość Alchemika Doktora Johna Dee oraz zapis jednego z seansów, podczas którego Edward Kelly sprawił, że 9 porządków chórów anielskich ukazało się zebranym. Podróż przez laboratorium Alchemika. Seans wywoływania chórów anielskich. Wirtuozeria liryki, numerologii, modlitw, kanonów, kontrapunktowej złożoności jak i alchemicznych procedur (destylacja, kalcynacja, krystalizacja, sublimacja, oczyszczanie, rotacja) i wreszcie duch fugi. Na skrzypcach zagra tu Pauline Kim i Jesse Mills, na altówce David Fulmer i wiolonczeli Jay Campbell.

Set trzeci obejmie muzykę z albumu Moonchild oraz Johna Zorna Templars: In Sacred Blood, nad którym prace trwały ponad rok. Jest to muzyczny hołd złożony Ubogim Rycerzom Chrystusa i Świątyni Salomona – legendarnym mnichom-wojownikom, których dwa wieki dominacji zakończyły się w 1307 roku oskarżeniem o herezję. Muzyka wyzwala emocje z ogromną intensywnością a poszerzenie jej o wyśpiewywany tekst otwiera ją na zupełnie nowe możliwości. Mike Patton prezentuje szeroki wachlarz swoich umiejętności – wyśpiewując zarówno pieśni gregoriańskie przez atonalne melodie po hardcore’owy krzyk i pełen pasji szept. Sugestywne organy Johna Medeskiego dodają liturgicznej dramaturgii a sekcja rytmiczna Dunn-Baron to szaleństwo najlepszej miary.

Set czwarty to nawiązanie do albumu The Dreamers, w którym wystąpią: Marc Ribot – instrumenty klawiszowe, Trevor Dunn – bas, Kenny Wollesen – wibrafon, Joey Baron – perkusja, Cyro Baptista – instrumenty perkusyjne, John Zorn – dyrygent. Podczas tej części John Zorn przedstawi także projekt Electric Masada, który na warsztat bierze dotychczasowe dokonania formacji Masada, a wystąpią w nim: Marc Ribot, Jamie Saft, Trevor Dunn, Kenny Wollesen, Joey Baron, Cyro Baptista, Ikue Mori oraz John Zorn.

Warsaw Summer Jazz Days
od 15 do 20 lipca 2013 roku

Koncert Zorn At 60
15 lipca 2013 roku
Sala Kongresowa, Warszawa

***

Z okazji koncertu Zorn At 60, o twórczości Johna Zorna pisze Tomasz Gregorczyk w tekście John Zorn. Od prowokatora do mistyka. Przeczytaj tutaj: http://magazyn.o.pl/2013/tomasz-gregorczyk-john-zorn-od-prowokatora-do-mistyka/

Dodaj komentarz