• 2013-07-08

Lato w Teatrze – wakacyjny teatr dla młodych

Po raz szósty rozpoczął się program letnich półkolonii teatralnych dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne Lato w teatrze obejmuje 31 turnusów artystycznych i odbywa się w 30 miejscowościach całego kraju.

Lato w Teatrze (źródło: mat. prasowy)

Lato w Teatrze (źródło: mat. prasowy)

Lato w teatrze to program dofinansowujący wakacyjne działania teatralne dla dzieci i młodzieży, zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Tegoroczne Lato w teatrze obejmuje 31 turnusów artystycznych i odbywa się w 30 miejscowościach całego kraju. Młodzi ludzie na warsztatach teatralnych, scenograficznych, muzycznych i promocyjnych zdobywają nowe umiejętności, przygotowując wspólnie z instruktorami przedstawienia teatralne.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca do 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Oprócz półkolonii teatralnych w trasy po całej Polsce ruszą dwa spektakle: Gdzie jest Pinokio? w reż. Roberta Jarosza oraz Pippi Pończoszanka w reż. Konrada Dworakowskiego. Spektakl na podstawie książki Astrid Lindgren jest koprodukcją Instytutu Teatralnego i Teatru PINOKIO w Łodzi, przygotowaną w ramach programu Lato w teatrze. Obu spektaklom (pokazywanym w namiocie cyrkowym) towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Pippi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów przemierza całą Polskę. Do kolejnych miejscowości przyjeżdża namiot cyrkowy, w którym można będzie spotkać rudą dziewczynkę z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów. Pippi nie siedzi prosto przy stole, śpi z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami.

Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka w społeczeństwie, upominają się o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

Premiera: 6 lipca 2013, godz. 18.00 – Ogród Botaniczny w Łodzi.

Pokaz w Warszawie: 13 lipca, godz. 18.00 – Muzeum Łazienki Królewskie (boisko za Ermitażem). Rezerwacja darmowych wejściówek i zapisy na warsztaty (warsztaty odbywają się 12 lipca 2013 w godz. 15.00-18.30): rezerwacje@instytut-teatralny.pl

 Akcja Lato w Teatrze
Od 29 czerwca do 1 września 2013 roku
Cała Polska

Dodaj komentarz