• 2013-07-08

Krzysztof Figielski z wewnętrzą podróżą przez wody i krainy

Od 8 lipca w Galerii Schody w Warszawie będzie można oglądać wystawę gwaszy, rysunków i monotypii Krzysztofa Figielskiego pt. Woda i powietrze.

Autor pracy: Krzysztof Figielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Krzysztof Figielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Figielski sztukę traktuje jako wewnętrzną podróż. Porusza się po peryferiach i pograniczach kultur, epok i krain geograficznych. Jest artystą osobnym. W przestrzeni pracowni przeobraża się w maga, czasami błazna. Z namysłem – a niekiedy z ironią i szczyptą humoru – łączy świat organiczny ze światem wyobraźni. Pożywką dla tej twórczej alchemii bywają symbole i mity, baśniowe zamki i stwory, ale również przyroda: ptak, drzewo, góra, kamień, strumień czy księżyc. Artysta czerpie ze źródeł natury, odwołuje się do tego co proste i podstawowe, szukając równowagi, pomiędzy zewnętrznym światem kultury i technologii, a wewnętrzną sferą duchowości. Twórczość jest dla niego okazją do połączenia umysłu z materią, odczucia pełni.

Człowiek pojawia się w pracach Krzysztofa jako uniwersalny znak i figura. Artystę inspiruje, to co dzikie i niewinne. Żywioły, zwierzęta i rośliny, minerały i ciała niebieskie. Przyrodę traktuje jako przestrzeń archetypiczną i zarazem dosłowną. Prace prezentowane na wystawie Woda i powietrze skupiają się na przeciwstawnych krańcach rzeczywistości widzialnej. Na obszarach podziemia i praoceanu oraz przestworzach nieba. Drzewo zakorzenione w wilgotnej ziemi wznosi swoją koronę do nieba, łącząc dwa organiczne światy w całość. Ptak wzlatuje w powietrze, a zaraz potem płynie po tafli jeziora. Ryba i meduza poruszają się zwinnie w nurcie rzeki lub oceanu, oddychając powietrzem. Światło słońca i księżyca przenikają wodę w ciszy… Człowiek jest cząstką bogatego w stworzenia i rośliny, planety i przestrzenie kosmosu. Zatrzymajmy się na chwilę i rozejrzyjmy się wokoło…

Maryna Over

Krzysztof Figielski to rysownik, grafik, projektant. Urodzony w 1956 roku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom 1982r. w pracowniach projektowania graficznego prof. Macieja Urbańca i malarstwa prof. Teresy Pągowskiej. Zajmuje się rysunkiem, grafiką wydawniczą i artystyczną, malarstwem, fotografią. Wystawia w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Szklarskiej Porębie i w Warszawie.

Krzysztof Figielski, Woda i powietrze
Wystawę można oglądać od 8 do 19 lipca 2013 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz