• 2013-07-08

Fundacja Form i Kształtów z Mobilnymi pomnikami na ulicach Warszawy

27 lipca w Galerii Kordegarda w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Mobilnych pomników Fundacji Form i Kształtów będącej 2. odsłoną projektu Rezydencje.

Grafika promocyjna wystawy Fundacji Form i Kształtów pt. „Mobilne pomniki”, Galeria Kordegarda w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika promocyjna wystawy Fundacji Form i Kształtów pt. „Mobilne pomniki”, Galeria Kordegarda w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mobilne pomniki to pomysł na przetworzenie symboli Warszawy – pomników i budynków – w łatwe do przenoszenia i transportu obiekty, które mogą promować stolicę Polski w każdym innym mieście, w kraju i za granicą. W Galerii Kordegarda zostaną zaprezentowane prototypy pomników. Dla zmotoryzowanych zostanie przygotowany mobilny Pałac Kultury – przyczepiany do dachu samochodu. Można go będzie zabrać ze sobą do Barcelony, Paryża czy Lizbony oswajając obcokrajowców z symbolem Warszawy.

Rowerzyści będą mogli przetestować fluorescencyjną Kolumnę Zygmunta jako odblask rowerowy, nie tylko promującą Warszawę, ale również dbającą o bezpieczeństwo podczas nocnych wycieczek. Dla osób preferujących wycieczki piesze, dostępny będzie pomnik Warszawskiej Syrenki na kółkach, który, dzięki doczepianej lince, będzie można zabierać ze sobą na spacer wzdłuż Wisły, czy do lasu, niczym tradycyjną zabawkę na patyku pchaną przez dziecko.

Mobilne pomniki można oglądać, ale też wypróbować. Spacerowicze, rowerzyści i kierowcy będą mogli wypożyczyć jeden z obiektów i zabierać ze sobą w podróż Warszawę. Niektóre wycieczki będzie można dokumentować, filmując pomniki podczas spaceru, jazdy samochodem czy rowerem.

Wystawa będzie także okazją do spojrzenia na całokształt dotychczasowego dorobku Fundacji Form i Kształtów. W małej sali Kordegardy prezentowana będzie dokumentacja oraz obiekty z dotychczasowych działań Fundacji, m.in. dziki z Grzybobrania, basen z rybami z Wędkowania czy mówiące rośliny z akcji Robale.

Fundacja Form i Kształtów działa od 2008 roku. Jej założycielką i autorką realizowanych pod jej szyldem projektów jest Iza Rutkowska. Fundacja zajmuje szczególną pozycję wśród organizacji artystycznych w Polsce. Zapracowała na tę rangę organizując takie wydarzenia, jak: Plac Zabawiciela, EUgeniusz, Grzybobranie, Robale, Wyprzedaż na Chłodnej, Wędkowanie, 6×6 – 6 rzemieślników, 6 dizajnerów, 6 obiektów czy Wełniany fortepian w Warszawie, projekty Teren Budowy z edycjami w Chełmnie i Łowiczu czy kolejne odsłony EUgeniusza m.in. w Rzeszowie i Katowicach. Sukces Grzybobrania, zrealizowanego w 2011 roku w Powsinie, zdecydował o zaproszeniu wydarzenia rok później do czeskiej Pragi. W tym roku kolejny projekt Fundacji, Wędkowanie, zrealizowany w Parku Moczydło w 2012 roku, zagości w Sao Paulo w Brazylii! W przygotowaniu jest także projekt Przytulanka, który także wywodzi się z refleksji nad statusem pomników w przestrzeni miejskiej. To żywa rzeźba, powiększony do gigantycznych rozmiarów pluszak, który pojawi się we wrześniu na Polach Mokotowskich w Warszawie.

Iza Rutkowska – jej projekty w przestrzeni publicznej są egalitarne, przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. W plebiscycie Gazety Wyborczej Wdechy 2012 nominowana była przez redakcję w kategorii Człowiek Roku za niezwykłą wyobraźnię i dodawanie naszemu miastu kolorów.

Koncepcja: Iza Rutkowska
Realizacja: Fundacja Form i Kształtów, Royal With Cheese

Mobilne pomniki. 2 odsłona projektu Rezydencje – Fundacja Form i Kształtów
Otwarcie wypożyczalni: 21 lipca 2013 roku
Wernisaż wystawy: 27 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Finisaż: 25 sierpnia 2013 roku
Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Dodaj komentarz