• 2013-07-08

Czytania dramatopisarzy węgierskich w Teatrze Dramatycznym

8 i 9 lipca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędą się czytania trzech dramatów najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty).

„Młodzi Węgrzy online" Antologia sztuk teatralnych, okładka (źródło: mat. prasowe)

„Młodzi Węgrzy online" Antologia sztuk teatralnych, okładka (źródło: mat. prasowe)

Czytania w Dramatycznym odbędą się w ramach wizyty studyjnej 25 młodych węgierskich dramaturgów i reżyserów. Podczas pobytu w Polsce goście zapoznają się z festiwalami oraz instytucjami teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Celem wizyty jest odświeżenie teatralnego i literackiego dialogu, zwrócenie uwagi na najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego oraz zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy kulturalnej.

Wizycie gości z Budapesztu towarzyszyć będzie zorganizowane przez Centrum Węgierskie w Krakowie i warszawski Teatr Dramatyczny wydarzenie pod hasłem Nowy Węgierski Dramat. 8 i 9 lipca w Sali im. W. Zatorskiego Pałacu Kultury i Nauki odbędą się czytania trzech dramatów autorstwa najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty).

Wydarzenie zapoczątkowane zostało 10 lat temu, ma na celu popularyzację węgierskiej dramaturgii w Polsce. Tym razem wśród zaproszonych gości będą m.in. pisarze Zoltán Egressy, János Háy i Csaba Székely, tłumacze Jolanta Jarmołowicz, Patricia Pászt i Daniel Warmuz, twórcy grupy teatralnej PanoDráma, wybitni węgierscy dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

Podczas delegacji węgierskich ekspertów teatralnych w Polsce i czytaniach w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy widzowie będą mogli spotkać się z autorami i tłumaczami sztuk oraz ze znawcami polskiego i węgierskiego teatru.

Czytania nowych, węgierskich dramatów:
od 8 do 9 lipca 2013 roku
Plac Defilad 1, Sala im. Zatorskiego
Teatr Dramatyczny, Warszawa

Dodaj komentarz