• 2013-07-06

Synchronicity 2013: Osiedle Jazdów jako przypadek niewidzialnego miasta

7 lipca o godz. 16.30 na Osiedlu domków fińskich w Warszawie, w ramach festiwalu Synchronicity, odbędzie się wykład Macieja Frąckowiaka pt. Osiedle Jazdów jako przypadek niewidzialnego miasta.

Synchronicity 2013: Osiedle Jazdów jako przypadek niewidzialnego miasta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Synchronicity 2013: Osiedle Jazdów jako przypadek niewidzialnego miasta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Osiedle domków fińskich na Jazdowie kryje w sobie wiele kontekstów – alternatywengo trwania, kultury obocznej, publicznej prywatności, unieruchomienia, wiecznej teraźniejszości oraz zmiany dla powstrzymania zmiany. Domki fińskie, które do momentu wydania decyzji o ich zburzeniu pozostawały niewidzialnym miastem, są teraz w centrum zainteresowania nie tylko polityków, ale również aktywistów miejskich, artystów oraz mieszkańców Warszawy.

Niewidzialne miasto to wynik kilkuletnich badań prowadzonych przez socjologów, antropologów i kulturoznawców nad fenomenem codziennego urbanizmu. Autorki i autorów książki interesowało przede wszystkim to, w jaki sposób mieszkańcy dużych polskich miast ingerują w ich przestrzeń, jakie są skutki tych działań, w jakich relacjach pozostają one wobec działań władz, deweloperów i inwestorów. Punktem wyjścia do badań była analiza materiału wizualnego zgromadzonego w internetowej bazie, zawierającej dziś ponad 7 tysięcy fotografii. Przedstawiają one ścieżki wydeptywane przez mieszkańców, by skrócić sobie drogę, nielegalne reklamy i ręcznie tworzone szyldy sklepów oraz zakładów usługowych, przyblokowe ogródki i fantazyjnie przyozdobione balkony, stuningowane domowym sposobem samochody, wynalazki mające ułatwić codzienne życie, ale też systemy alarmowe, zasieki i mury budowane, by bronić prywatności. Każda z tych fotografii dowodzi, że miasto to nie abstrakcyjna struktura, którą można dowolnie zmieniać, ale raczej miejsce życia ludzi, przestrzeń pełna konfliktów i sprzeczności, konstruowana przez codzienne, banalne działania mieszkańców.

Maciej Frąckowiak – socjolog, zajmuje się obrazem. Traktuje go jako pretekst do badań oraz zmiany relacji społecznych. Autor artykułów, uczestnik projektów badawczych. W instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowuje prace doktorską o współczesnych strategiach interwencji socjologicznej. Współredaktor podręcznika Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów.

Tegoroczna edycja Synchronicity – kilkuletniego cyklu wystaw i publikacji skoncentrowanych wokół architektury przyszłości – poświęcona jest projektowaniu działającemu na wiele zmysłów, architekturze działającej na człowieka na wiele sposobów, architekturze jako narzędziu inżynierii społecznej. Architektura organizująca przestrzeń działa na znajdujących się w niej ludzi w pierwszej kolejności poprzez to, co widzialne. Ważne jednak są wszystkie elementy przestrzeni i to, jak ich kompozycja wpływa na przebywającego w niej człowieka.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od m. st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Synchronicity 2013: Osiedle Jazdów jako przypadek niewidzialnego miasta
7 lipca 2013 r., godz. 16.30
Osiedle domków fińskich na skarpie wiślanej, ul. Jazdów 5a/4
Warszawa

Dodaj komentarz