• 2013-07-06

Raj: nadzieja w kinach od września

20 września na ekrany kin wejdzie Raj: nadzieja – trzecia część filmowej trylogii Ulricha Seidla o trzech cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja).

Kadr z filmu „Raj: nadzieja” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Raj: nadzieja” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu beach boysów, a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy.

W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć?

Raj: nadzieja to trzecia (po Raj: miłość i Raj: wiara) część filmowej trylogii o cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja) Ulricha Seidla, którą scala tytuł Raj, zainspirowana sztuką teatralną Odona von Horvatha Faith, Hope and Charity z 1932 roku. Tak jak w poprzednich dwóch częściach Raju, Seidl pokazuje głębokie pragnienie miłości i poczucia bezpieczeństwa, tym razem na przykładzie wchodzącej w życie samotnej nastolatki (córki bohaterki pierwszej części trylogii Raj: miłość).

Raj: nadzieja (Paradies: Hoffnung)
Reż. Ulrich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2013, 91 min
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 20 września 2013 roku

Dodaj komentarz