• 2013-07-06

Maria Owczarek z jubileuszową Potęgą natury w Legnicy

Od 5 lipca w Galerii Sztuki w Legnicy można oglądać wystawę prac Marii Owczarek pt. Potęga natury – skarby i dary. Jubileusz 35-lecia pracy twórczej.

Autorka pracy: Maria Owczarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Maria Owczarek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzut oka na ekspozycję zaciekawia i zaprasza do dokładnego obejrzenia. Prace przyciągają uwagę niebanalną gamą barw – czasem stonowanych, niekiedy zestawionych kontrastowo. Czerwienie, żółcie sąsiadują z błękitami, czasem mocny akcent głębokich brązów zestawiony jest na jednym płótnie z bielą złamaną szarością lub rozbieloną żółcią. Układy kompozycyjne są dynamiczne, pełne ruchu. Prace są niezwykle dekoracyjne i to ich niezaprzeczalny walor, jednak w miarę dokładniejszej analizy dostrzec w nich można drugie dno – sporą dozę ekspresji, a niekiedy nawet dramatyzmu. Z pozoru są to kompozycje abstrakcyjne, wszystkie jednak zostały zainspirowane naturą, a niektóre są wręcz portretami jakiegoś jej wycinka.

Janina Stasiak

Maria Owczarek – mieszka i pracuje w Lubinie. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Wielokrotna uczestniczka przeglądów plastyki lubińskiej i Wystaw Plastyki Zagłębia Miedziowego, jak też innych przeglądów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Od lat zajmuje się działalnością charytatywną.

Wystawa Potęga natury – skarby i dary gromadzi kilkadziesiąt obrazów (akryl, pastele) pochodzących z ostatnich lat pracy autorki. Jest także okazją do uczczenia jubileuszu 35-lecia pracy twórczej Pani Marii.

Maria Owczarek, Potęga natury – skarby i dary
Wystawę można oglądać od 5 do 28 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz