• 2013-07-06

MNK prześwietla Siemiradzkiego

W lipcu w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie będą prowadzone będą badania technologiczne obrazu Henryka Siemiradzkiego Pochodnie Nerona. Specjalistyczny sprzęt został przewieziony do Sukiennic z LANBOZ-u. Projekt badawczy poprzedza wielką, monograficzną, międzynarodową wystawę prac Henryka Siemiradzkiego (1843–1902), która jest organizowana przez Państwową Galerię Trietiakowską w Moskwie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Henryk Siemiradzki, „Autoportret nieukończony”, olej na płótnie, po 1876 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Siemiradzki, „Autoportret nieukończony”, olej na płótnie, po 1876 roku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Analiza warsztatu Henryka Siemiradzkiego na podstawie dzieł znajdujących się w zbiorach MNK i innych kolekcji trwa już od ubiegłego roku. Ma on na celu rozpoznanie warsztatu malarskiego artysty, materiałów jakich używał, palety, budowy technologicznej i technicznej oraz historii wytypowanych obrazów. Dotychczas przeanalizowano 19 olejnych prac artysty, a obecnie podjęte zostały działania określające technikę wykonania czołowego dzieła sławnego malarza.

W ramach badań wykonane zostaną fotografie całego obrazu w promieniowaniu analitycznym (rentgen,podczerwień, ultrafiolet), przeprowadzone analizy składu pierwiastkowego warstwy malarskiej nieinwazyjną metodą XRF oraz pobrane mikropróbki do badań innymi metodami, co pozwoli na określenie rodzaju pigmentów i innych materiałów użytych przez artystę w malowidle.

Ze względów technicznych oraz bezpieczeństwa, zdjęcia zostaną wykonane w czasie, gdy Galeria nie jest dostępna dla zwiedzających. Inne badania goście Muzeum będą mogli obserwować podczas zwiedzania. Analizy przeprowadzą pracownicy MNK – Lanbozu (dr Anna Klisińska – Kopacz, mgr Piotr Frączek, mgr Michał Obarzanowski) i Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach (mgr Dominika Sarkowicz, mgr Marzena Sieklucka) we współpracy z naukowcami z innych instytucji: ASP w Krakowie oraz UJ. Koordynacja projektu: Dominika Sarkowicz.

W 2012 roku minęło 110 lat od śmierci Henryka Siemiradzkiego (1843 – 1902). Pod koniec XIX wieku był jednym z najsławniejszych polskich malarzy, znanym w Polsce i Europie, ówczesnym celebrytą, odwiedzanym i przyjmowanym przez osobistości, uroczyście witanym w miastach, do których przybywał. Dziś, choć jego sława przygasła, to jego dzieła nadal są cenione, eksponowane w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Trafiają też na aukcje, osiągając wysokie ceny. Prace Siemiradzkiego najczęściej przedstawiają sceny z życia starożytnych Rzymian, historii Rzymu czy też z dziejów pierwszych chrześcijan, ilustracje antycznych mitów, sceny biblijne – wątki pojawiające się w twórczości wielu malarzy akademickich tworzących w II połowie XIX wieku. To Siemiradzki, jakiego znamy najlepiej. Jego obraz Pochodnie Nerona – scena palenia chrześcijan w ogrodach Nerona – wystawiany w wielu miastach Europy odniósł wielki sukces. Został m.in. nagrodzony złotym medalem na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1878 roku przynosząc artyście sławę. Autor miał wtedy 33 lata. W 1879 roku Siemiradzki ofiarowując Pochodnie Nerona polskiemu narodowi zapoczątkował zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego z polskich muzeów narodowych.

Henryk Siemiradzki, Pochodnie Nerona
Badania są prowadzone w lipcu 2013 roku
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Kraków

Dodaj komentarz