• 2013-07-06

Koncert Erica Gales’a w Łodzi

Już 10 lipca w Klubie Mandala, w Łodzi odbędzie się koncert Erica Gales’a, amerykańskiego gitarzysty rockowo-bluesowego.

Eric Gales (źródło: mat. prasowe)

Eric Gales (źródło: mat. prasowe)

Eric Gales wychowywał się w muzycznej rodzinie razem z czwórką braci, z których dwóch nauczyło się grać leworęcznie na gitarze odwróconej do góry nogami, w ten sposób gra Eric. Jeden z braci — Eugene — był basistą w grupie Eric Gales Band, a drugi — Jimmy King — podążał ścieżką kariery muzyka bluesowego, aż do swej przedwczesnej śmierci. Eric wydał swoją pierwszą płytę dla wytwórni Elektra w wieku 16 lat. Spotkała się ona z rewelacyjnym przyjęciem mediów i fanów na całym świecie. W 1991 r. w ankiecie Guitar World Magazine czytelnicy uznali Erica Najlepszym Debiutantem. Po nagraniu drugiej płyty trójka braci Gales utworzyła The Gales Bros i nagrała dla wytwórni The House of Blues płytę Left Hand Brand. Wśród publiczności na koncertach muzyka nierzadko pojawiali się artyści tacy jak Carlos Santana, Mick Jagger, Keith Richards, B. B. King czy Eric Clapton, zaciekawieni wyczynami gitarzysty.

Na początku nowego tysiąclecia pojawiły się przed Galesem nowe możliwości. Wytwórnia Nightbirds Records (związana z rodziną Hendrixa) rejestrowała jego muzykę, a MCA/Universal zajął się dystrybucją. W 2001 r. Eric nagrał doceniony przez krytyków album That’s What I Am i wyruszył na trasę, by hipnotyzować fanów na całym świecie swym niecodziennym zjednoczeniem z gitarą. W 2006 r. Crystal Vision — kolejna doceniona przez krytykę płyta, nagrana dla Blues Bureau,przygotowała słuchaczy na niesamowitą kontynuację: The Psychedelic Underground, nagraną dla tego samego wydawnictwa w 2007. Wkrótce potem (2008) ukazała się The Story of my Life, a w dwa lata później niewiarygodnie udany Relentless, z następującą trasą koncertową. Ten album, łącznie z ostatnią płytą studyjną z 2012 roku — Transformation — stał się podstawą materiału podwójnego albumu koncertowego, wydanego też w formie DVD.

Będąc Afro-Amerykaninem, wyjątkowo uzdolnionym leworęcznym gitarzystą i wokalistą o ekspresyjnym głosie, Eric bywa, rzecz jasna, porównywany z Hendrixem. Gales, stworzył jednakże wyjątkową hybrydę bluesa i rocka, w której pobrzmiewają rozmaite wpływy: od Alberta Kinga do Erica Johnsona. Pośród innych gitarzystów o podobnym brzmieniu, Eric Gales wyróżnia się swoją mieszanką stylów.

Koncert Erica Galesa
10 lipca 2013 roku
ul. Rewolucji 1905 r. 78/80, Klub Mandala
Łódź

Dodaj komentarz