• 2013-07-05

Wszyscy byli odwróceni w reżyserii Michała Zadary

Michał Zadara inscenizuje kultowe opowiadanie Marka Hłaski ze znakomitą obsadą aktorską. Premiera spektaklu Wszyscy byli odwróceni odbędzie się 18 lipca, w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

„Wszyscy byli odwróceni", reż. M. Zadara (źródło: mat. prasowe)

„Wszyscy byli odwróceni", reż. M. Zadara (źródło: mat. prasowe)

Jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, nagrodzony m.in. Paszportem Polityki – Michał Zadara, wystawia opowiadanie Marka Hłaski Wszyscy byli odwróceni z Edwardem Linde-Lubaszenką, Anną Cieślak, Barbarą Wysocką, Arkadiuszem Brykalskim, Mateuszem Janickim, Oskarem Hamerskim i Michałem Krukiem.

Tekst Marka Hłaski opowiada o polskich Żydach w Izraelu w latach pięćdziesiątych, tworząc fascynujący pejzaż losów ludzi, którzy w epoce po Zagładzie i przy narodzinach nowego państwa starają się poradzić sobie z życiem w zmieniających się warunkach. Hłasko uchwycił doświadczenie ludzi pomiędzy dwoma światami, starającymi się odbudować swój świat i samych siebie po zagładzie i po diasporze. Jest to opowieść o lojalności, miłości i samotności.

Inscenizacja jest połączeniem muzyki, wizualizacji oraz słowa. Aktorzy są także operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą maszynę inscenizacyjną, znajdującą się na scenie. Razem z kompozytorem Janem Duszyńskim (twórcą m.in. muzyki do filmu Pokłosie), operatorem Arturem Sienickim (operator kamery m.in. przy wielokrotnie nagradzanej Obławie) i projektantem ubrań Arkiem Ślesińskim, Michał Zadara stworzył sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Marka Hłaski.Premiera spektaklu odbędzie się 18 lipca 2013 r. Przedstawienie będzie grane w Muzeum Historii Żydów Polskich również 19, 20, 26 i 27 lipca. Premiera tego spektaklu w Łodzi odbędzie się jesienią 2013 r.

Michał Zadara – reżyser ceniony za innowacyjne podejście do polskiej klasyki, konstruowanie skomplikowanych systemów inscenizacyjnych oraz za autorskie spektakle dotyczące konkretnego miejsca.. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografie w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Był asystentem lub współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Krzysztofa Warlikowskiego, Kazimierza Kutza, Jana Peszka, Armina Petrasa, Roberta Wilsona. Stworzył ponad 30 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych m.in. w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu, Capitol we Wrocławiu, Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Polskim w Bydgoszczy, Operze Wrocławskiej, Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo. W 2012 roku, na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego wykonał mozaikę z 31 000 kamieni upamiętniającą cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Autor felietonów, współinicjator ruchu Obywatele Kultury, gitarzysta zespołu All Stars Dansing Band.

Wszyscy byli odwróceni, premiera:
18 lipca 2013 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
kolejne spektakle 19, 20, 26 i 27 lipca 2013 roku

Dodaj komentarz