• 2013-07-05

Richard Bona wystąpi w Poznaniu

Agencja Go Ahead zaprasza na poznański występ Richarda Bony. Znany ze współpracy m.in. ze Stingiem wybitny gitarzysta zagra 12 października w Sali Ziemi MTP w ramach promocji nowego krążka Bonafied.

Richard Bona (źródło: Wikipedia)

Richard Bona (źródło: Wikipedia)

Muzyk pochodzi z małej wioski w Kamerunie, ale obecnie jego domem są wielkie sale koncertowe na całym świecie. To nie szczęśliwy zbieg okoliczności otworzył mu drzwi do dzisiejszej kariery, lecz niebywały talent tego artysty i dzika determinacja w pokonywaniu kolejnych barier i przekraczaniu granic.

Richard Bona to wokalista, twórca piosenek, basista, kompozytor, lider zespołu, reżyser dźwięku i producent. Za tą listą kryje się życie, na podstawie którego można by napisać niejedną książkę. Urodził się w 1967 r. w Mincie. Jako niemowlę płakał cały czas, aż rodzina odkryła w końcu, co jest w stanie go uspokoić. Jedynie muzyka umiała wyprowadzić go z histerycznego szlochu. Jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na balafonie, występując w zespole muzyki tradycyjnej, w którym grał jego dziadek. W wieku jedenastu lat rodzina przeniosła się do Douali, gdzie Bona zaczął się udzielać jako gitarzysta w zespole tanecznym. W tamtym czasie odkrył swoje zainteresowanie muzyką jazzową. Miał wówczas czternaście lat. W 1989 r. przeprowadził się do Paryża, a następnie do Nowego Jorku (1995), szybko zyskując w obu miastach sławę jednego z najlepszych jazzmanów swojego pokolenia. W 1999 r. wydał pierwszą płytę zatytułowaną Scenes from My Life. Obecny album to siódmy już krążek w karierze Bony. Bonafied to intymny, prawie w całości akustyczny album, na którym mieszają się różne gatunki muzyczne, pobrzmiewają osobiste historie, powracają postaci z dawnych lat, wyraz znajduje filozofia życia w zgodzie z naturą.

Eklektyczny styl Bony wymyka się jednoznacznym ocenom krytyków:

Każdy basista, który mnie ogląda, myśli, że gram coś innego niż jest w rzeczywistości. Technika, którą stosuję, pozwala na łączenie wszystkiego z wszystkim, balafonu, gitary i wokalu. Wygląda to dziwnie. To, jak się ruszam, nie jest typowe dla basisty. Czy to źle? Nie wiem- mówi.

Koncert Richarda Bony:
12 października
ul. Głogowska 14, Sala Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich
Poznań

Dodaj komentarz