• 2013-07-05

Spektakle z Hiszpanii, Francji, Niemiec podczas ULICA 26 Street Art’u

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA 26 Street Art rozpoczyna się już 11 lipca w Krakowie. Program Festiwalu obejmuje spektakle z teatrów europejskich, spotkania z animatorami teatru ulicznego oraz warsztaty dla amatorów i artystów.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA 26 Street Art (źródło: mat. prasowe)

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA 26 Street Art (źródło: mat. prasowe)

ULICA jest jednym z najstarszych festiwali teatru plenerowego w Europie Środkowej. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku, na stałe wpisał się w letni kalendarz kulturalny Krakowa i stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, z coroczna widownią rzędu 60-70 tyś widzów. Tegoroczna edycja przewiduje rozszerzenie sceny plenerowej o place i ulice dwóch innych małopolskich ośrodków – Andrychowa i Limanowej. Przedstawienia kameralne i wielkie widowiska, klauni, akrobaci i spektakle liryczne – ta tradycyjna już dla ULICY wielość form zostanie tym razem poszerzona o silną reprezentację teatru tańca.

Tegoroczna ULICA to kilkadziesiąt prezentacji i wydarzeń w kilku miejscach regionu. W programie dominować będą spektakle z Hiszpanii i Polski, nie zabraknie też artystów z Francji i Niemiec. Podczas Festiwalu odbędą się otwarte spotkania z zaproszonymi gośćmi – animatorami teatru ulicznego w Polsce i Hiszpanii (Aliną Obidniak – Jelenia Góra i Jordim Duranem I Roldósem – Tàrrega).

Spektakularnie zapowiada się inauguracja i finał festiwalu – 11 lipca odbędzie się przesyconą ogniem i pirotechniką parada Nit Màgica (Magiczna noc) w wykonaniu hiszpańskiego Xarxa Teatro. 14 lipca w Rynku Głównym w Krakowie uczestnicy będą podziwiać (pierwszy raz w Polsce) światowej sławy zespół Voala, dla którego naturalną scenerią jest niebo. Zawieszeni pod dźwigiem, artyści wykonują powietrzne akrobacje, tworząc wyrafinowane choreograficzne kompozycje i wprowadzając w zachwyt i zdziwienie tysiące widzów na całym świecie.

Pierwszy raz w historii festiwalu tak silny będzie także wątek edukacyjny i interakcyjny – 3 cykle warsztatów zarówno dla amatorów, jak i artystów uprawiających różne dziedziny sztuki, oraz spektakl interakcyjny Podróż, tworzony podczas festiwalu i przy udziale widzów.

ULICA 26 to także wzbogacenie możliwości uczestnictwa i odbioru projektu z wykorzystaniem nowych technologii. Nauczeni doświadczeniem gromadzenia się wielotysiecznej widowni na największych festiwalowych prezentacjach, organizatorzy zapewnią w tym roku transmisję spektakli w Rynku Głównym na telebimie. Po raz pierwszy umożliwiony zostanie udział w wydarzeniu odbiorcom w innych częściach kraju i zagranicą poprzez streaming internetowy przedstawień ze sceny głównej.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA 26 Street Art
od 11 do 14 lipca 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz