Konrad Maciejewicz z szansą na międzynarodową nagrodę

Konrad Maciejewicz, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, wygrał polski etap tegorocznego konkursu artystycznego Henkel Art.Award. Jego prace z pogranicza malarstwa i fotografii zostały zakwalifikowane do międzynarodowego finału konkursu, w którym na zwycięzcę czekają prestiżowe nagrody: wystawa indywidualna w muzeum mumok oraz w kraju ojczystym, a także czek na 7 tysięcy euro.

Konrad Maciejewicz, „My Evil Mother/My Good Mother”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Maciejewicz, „My Evil Mother/My Good Mother”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury polskiego etapu konkursu Henkel Art.Award. w składzie Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki (przewodnicząca jury), Michał Jachuła, kurator z Galerii Arsenał i Stach Szabłowski, kurator z Centrum Sztuki Współczesnej, zapoznało się z 200 zgłoszeniami artystów w kategoriach malarstwo, fotografia, rysunek artystyczny, wideo i instalacja.

Ponieważ konkurs na tym etapie ma charakter otwarty, do obejrzenia jest wiele dokumentacji artystycznych, do których moglibyśmy sami nie dotrzeć. Zawsze więc jest to rodzaj przygody, z nadzieją na odkrycie kogoś/czegoś nieznanego, świeżego, nowego i świetnego. Poziom konkursu jest coraz wyższy, a dokumentacje przygotowane w coraz ciekawszy sposób. W efekcie w tzw. finalnym etapie dyskusji jurorskiej bierzemy pod uwagę coraz więcej kandydatów, co sprawia, że jest ona coraz dłuższa i trudniejsza. Ale ostateczne decyzje podejmowane są z pełnym przekonaniem.

Hanna Wróblewska, przewodnicząca jury Henkel Art.Award. 2013.

Polskim laureatem konkursu firmy Henkel został pochodzący Lubartowa 33-letni Konrad Maciejewicz. Jak można przeczytać w uzasadnieniu, jury wyróżniło go za:

(…) nieskrępowaną wyobraźnię przełożoną na język kolażu oraz za odwagę użycia obciążonych historyczno-artystycznie wątków wanitatywnych, szczególnie umiłowanych przez barok i surrealizm. Wizualność i znaczenie prac artysty, wynikające ze świadomego, całkowicie kontrolowanego przez Maciejewicza procesu twórczego, wnoszą nowe, oryginalne wartości do współczesnej sztuki (…).

Konrad Maciejewicz urodził się w 1980 r. w Lubartowie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie, dyplom z grafiki obronił w 2004 roku. Do jego ważniejszych osiągnięć artystycznych można zaliczyć wystawy w warszawskiej Zachęcie, w Galerii Białej w Lublinie czy udział w 6. Triennale Młodych w Orońsku.

Jako zwycięzca polskiego etapu konkursu artysta otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Jego prace, podobnie jak finałowe zgłoszenia twórców z pozostałych 22 krajów uczestniczących w konkursie, zostaną wysłane do Wiednia. Tam latem międzynarodowe jury ekspertów wskaże spośród wszystkich zgłoszeń pięciu finalistów międzynarodowego etapu. Nazwisko zwycięzcy nagrody głównej zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie na początku grudnia 2013 r. w Wiedniu.

Henkel Art. Award – polski etap
Laureat: Konrad Maciejewicz

 

Dodaj komentarz