• 2013-07-05

Elektroniczne aranżacje na Sacrum Profanum

Amerykańska Orkiestra Alarm Will Sound, w ramach Festiwalu Sacrum Profanum na żywo wykona aranżacje utworów Apex Twina, ale także Boards od Canada, Venetian Snaresa, Beatlesów i Edgara Varèse’a. Krakowski Festiwal potrwa od 15 do 21 września w Krakowie.

Sacrum Profanum, logo (źródło: mat. prasowe)

Sacrum Profanum, logo (źródło: mat. prasowe)

Muzyka guru elektroniki Aphex Twina powraca na Sacrum Profanum. Amerykanie z 20-osobowej orkiestry Alarm Will Sound pod przewodnictwem charyzmatycznego Alana Piersona zaprezentują na żywo aranżacje utworów Twina przekraczających granice gatunkowe. Próbkę tego co czeka Was w tym roku usłyszeliśmy podczas zeszłorocznego koncertu z utworami Aleksandra Nowaka. Obok materiału z docenionego przez krytykę albumu Acoustica zagrają utwory m.in. Boards of Canada, Autechre, Venetian Snaresa, ale też Beatlesów i Edgara Varèse’a.

Wbrew stereotypowi Aphex Twin to niekoniecznie marzenie o syntetycznych dźwiękach.

- Nie wiem, czy ktoś mi uwierzy, ale od początku, gdy tylko jako młody chłopak zaczynałem nagrywać muzykę elektroniczną, myślałem o tym, że ktoś kiedyś będzie ją chciał wykonać na tradycyjnych instrumentach. Po prostu czekałem. Wiedziałem, że w ten sposób stanie się lepsza niż grana z wykorzystaniem syntetycznych brzmień – wspominał Twin przy okazji pobytu w Polsce w 2011 roku.

W połowie poprzedniej dekady marzenie Aphex Twina się spełniło, gdy jego kompozycje trafiły do repertuaru dwóch orkiestr. Działająca od lat 60. London Sinfonietta zestawiła je z utworami innego twórcy muzyki elektronicznej z tej samej generacji. Nagrania całego oddzielnego programu złożonego z utworów Aphex Twina podjęła się z kolei w tym samym czasie amerykańska 20-osobowa orkiestra Alarm Will Sound. Amerykanie traktują jego kompozycje z dużą atencją, podchodzą z wielką starannością do wszystkich elementów, włącznie z poszarpanymi, gęstymi partiami perkusji, której akustyczna wersja w wydaniu Alarm Will Sound wydaje się rzeczywiście ścigać z programowanym oryginałem.

Poza kompozycjami Aphex Twina znanymi z płyty Acoustica amerykańska grupa w ramach festiwalu Sacrum Profanum zagra utwory innych twórców elektroniki z generacji Aphexa: duetu Autechre, którego chłodna, eksperymentalna i abstrakcyjna muzyka zabrzmi w zaskakującej aranżacji oraz Venetian Snaresa, niekwestionowanego króla breakcore’u – ekstremalnej odmiany muzyki elektronicznej. Usłyszymy również pionierski eksperyment The Beatles Revolution 9 – oryginalnie kolażowy utwór na taśmę oraz nową wersję klasyka znacznie starszego, Poematu elektronicznego (Poème électronique) Edgara Varèse’a. Tego wieczoru rzeczy niemożliwych nie będzie.

Festiwal Sacrum Profanum
od 15 do 21 września 2013 roku
Kraków

Koncert Alarm Will Sound
20 września 2013 roku
ul. Rajska 12, Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz