• 2013-07-04

Szalom na Szerokiej – zwieńczenie Festiwalu Kultury Żydowskiej

Finałowy koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej odbędzie się 6 lipca w Krakowie. W sercu krakowskiego Kazimierza wystąpią gwiazdy muzyki klezmerskiej z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, m.in. Zion 80, Boom Pam, czy Kutiman.

Yiddish Princess (źródło: mat. prasowe)

Yiddish Princess (źródło: mat. prasowe)

Koncert na krakowskim Kazimierzu od lat gromadzi wielotysięczną, międzynarodową publiczność. Na scenie pojawiają się artyści wybrani spośród muzyków koncertujących wcześniej w Synagodze Tempel, a także – zgodnie z kilkuletnią już tradycją – zespoły specjalnie na ten koncert zaproszone. Wydarzenie stanowi jedyną w swoim rodzaju prezentację muzyki żydowskiej z całego świata. To unikatowa w skali świata impreza, będąca jednym z najważniejszych koncertów plenerowych organizowanych w Krakowie. Sam festiwal stał się również jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta i jednym z najbardziej znanych polskich wydarzeń kulturalnych na całym świecie.

Podczas tegorocznego koncertu Szalom na Szerokiej zamykającego 23. Festiwal Kultury Żydowskiej będzie można usłyszeć m.in. 10-osobowy band złożony z muzyków nowojorskiej sceny awangardowej – Zion 80, jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów rockowych w Izraelu – Boom Pam i Kutiman oraz odwołujący się do tradycyjnej muzyki żydowskiej 11-osobowy zespół Diwan Saz. 2-godzinny koncert zostanie wyemitowany również przez TVP2, dzień po zakończeniu, w niedzielę 7 lipca.

Artyści Szalom na Szerokiej:

Radio Trip (Izrael) – dj-ski kolektyw z Izraela – Uri Wertheim i Ofer Tal – winylowe party z muzyką nieistniejącej już, niezależnej wytwórni płytowej Koliphone z Jaffy, założonej przez marokańskich imigrantów do Izraela.

Boom Pam i Kutiman (Izrael) – jeden z najpopularniejszych aktualnie zespołów Izraela – grający mix muzyki z basenu Morza Śródziemnego, rocka i surf rocka w bardzo oryginalnym zestawieniu: gitara elektryczna, tuba i perkusja. W tym roku wystąpią wspólnie z Kutimanem – izraelskim multiinstrumentalistą, który zagra dodatkowo na instrumentach klawiszowych.

Zion 80 (USA) – 10-osobowy band złożony z genialnych muzyków nowojorskiej awangardowej sceny muzycznej łączy dwie pozornie odległe kultury muzyczne: świat chasydzkich pieśni Rabina Schlomo Carlebacha i afrobeatowego funku Fela Kutiego.

Ensemble Yaman (Izrael) – Izrael to mieszanka wielu kultur, reprezentowanych przez Żydów pochodzących z różnych zakątków świata. Ensemble Yaman prezentuje jedną z nich – kulturę Jemenitów, czyli żydowskich imigrantów z Jemenu. Łącząc ascetyczną, lecz bardzo ekspresyjną, muzykę wokalną Jemenitów z rytmami reagge, funky, jazzu i rocka podbijają sceny muzyczne świata bardzo dynamiczną wersją tradycyjnego folkloru jemeńskiego.

Diwan Saz (Izrael) – 11-osobowy zespół odwołuje się do pradawnych tradycji muzycznych: zarówno Bliskiego Wschodu: sufickiej i hebrajskiej, jak również Azji Środkowej. Koncerty Diwan Saz to nie tylko spektakl muzyczny, ale także ogromne mistyczne doznanie.

DeLeon (Meksyk / USA) – Ten meksykańsko-amerykański zespół – w oparciu o folklor sefardyjski – stworzył bardzo wyrazisty język muzyczny, brzmiący rockowo i nowocześnie.

Yiddish Princess (USA) – Nowojorska formacja bardzo nowocześnie traktuje wielowiekową tradycję jidysz. Członkowie grupy mawiają: jeżeli chcesz znaleźć coś, co połączy twoją miłość do rocka, popu i muzyki jidysz – to właśnie znalazłeś Yiddish Princes.

Finałowy koncert 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej:
6 lipca 2013 r., godz. 18.00, Kraków
7 lipca 2013 r., godz. 23.15 – transmisja telewizyjna TVP2

Dodaj komentarz