• 2013-07-04

Peggy Pickit widzi twarz Boga

Sztuka jednego z najbardziej znanych współczesnych dramatopisarzy niemieckich – Peggy Pickit widzi twarz Boga, do tekstu Rolanda Schimmelpfenninga, będzie mieć swoją polską prapremierę 6 lipca w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.

„Peggy Pickit widzi twarz Boga" (źródło: mat. prasowe)

„Peggy Pickit widzi twarz Boga" (źródło: mat. prasowe)

Spektakl Peggy Pickit widzi twarz Boga Rolanda Schimmelpfenniga i jego charakterystyczna poetyka powtórzeń, symultanicznych monologów i pozornych dialogów niezmiennie służy groteskowej, absurdalnej wręcz analizie różnych odcieni tzw. miłości, samotności, tęsknoty za drugim człowiekiem, co często bywa bliskie czarnemu humorowi, nie pozbawionemu jednak pewnej refleksji…

Punktem wyjścia jest zwykłe spotkanie towarzyskie, które pod przykrywką bon tonu, przeradza się w prawdziwą emocjonalną wiwisekcje, żeby nie powiedzieć rzeź.

Uczestniczą w tym dwie pary około czterdziestki, przyjaciele z czasu studiów medycznych i pierwszych lat pracy w szpitalu. Ich losy potoczyły się potem zupełnie różnie. Jedni znaleźli spełnienie w małej stabilizacji – stałych posadach, domu z garażem i powiększeniu rodziny. Drudzy wyjechali do Afryki, żeby pracować w jednym ze szpitali Trzeciego Świata, niejako świadomie wybierając niepewne. I chociaż pozornie nie stracili ze sobą kontaktu, spotkanie po latach – jak powiada jeden z bohaterów sztuki – To była kompletna katastrofa. Zupełna masakra. Disaster. Jakiś obłęd…. Można by powiedzieć, że ich wzajemne stosunki to pamięć, która już dawno przestała być rzeczywistością. W spektaklu wystąpią: Marta Bizoń, Karolina Stefańska, Krzysztof Górecki, Tadeusz Łomnicki, Jacek Wojciechowski, scenografię przygotowała Barbara Wołosiuk, reżyserem jest Grzegorz Kempinsky, a tłumaczenie wykonał Michał Ratyński.

Peggy Pickt widzi twarz Boga:
6 lipca 2013 roku
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Dodaj komentarz