• 2013-07-04

Wirtuozi muzyki perkusyjnej w Krakowie

25 lipca rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Źródła i Inspiracje w Krakowie. Festiwal poprzedzi II. edycja Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne.

9. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje" (źródło: mat. prasowe)

9. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje" (źródło: mat. prasowe)

Kursy Perkusyjne ASTAPER prowadzone będą przez: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów festiwalu będzie również koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore, Manela Ramady i Jana Pilcha. Przez dwa tygodnie Akademia będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

W czasie Festiwalu uczestnicy usłyszą i zobaczą – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Podczas pierwszego dnia odbędzie się koncert dwóch wirtuozów współczesnej muzyki perkusyjnej z Norwegii : Hakon Stene i Rob Waring . W programie także jeden z najtrudniejszych, wykonywany tylko przez nielicznych perkusistów utwór Briana Ferneyhough Bone Alphabet oraz utwór inspirowany muzyką gamelanową na specjalnie, mikrofonowo strojone marimby.

Dzień drugi, to koncert połączonych zespołów z Valencji, Freiburga, Padwy i Krakowa z utworami Per Norgarda, Yannisa Xenakisa, Maurice Ohana, Carlosa Chaveza. Będzie to zarazem finałowy koncert kursów ASTAPER i na scenie pojawi się ponad 20 perkusistów grających wspólnie.

Następny koncert, czyli sobota 27 lipca 2013, to już muzyka o odmiennej stylistyce. Wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa kierowana przez Dawida Martina z udziałem indonezyjskiego artysty Soegijanto. Zespól jest chyba jedyną grupą w Polsce specjalizującą się i wykonującą tradycyjną muzykę gamelanową z Indonezji. W drugiej części wystąpi prawdziwa gwiazda perkusyjnej muzyki z kręgu world music, występującego na co dzień ze StingiemRhani Krija, który wspólnie z gitarzystą i wokalistą pochodzącym z Algierii, Momo Djender przedstawi wspólny, autorski program. W Polsce prezentowany po raz pierwszy. Dla miłośników tego gatunku muzyki będzie to zapewne uczta muzyczna.

Festiwal zakończy koncert o równie atrakcyjnym programie i gwiazdorskiej obsadzie. Zagra holenderski, bardzo szczególny duet perkusistów Drumbassadors. Zespół od lat jest uznawanym za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy festiwalu od początku pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio podczas czwartej edycji festiwalu. Druga część koncertu należeć będzie do nigeryjskiego perkusisty i wokalisty Sola Akingbola i jego siedmioosobowego bandu o międzynarodowej obsadzie. Muzyk ten, na stałe występujący z Jamiroquai, co jakiś czas przygotowuje własne projekty muzyczne będące mieszanką muzyki etnicznej i funk.

9. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Źródła i Inspiracje
od 25 do 28 lipca 2013 roku
II Międzynarodowe Kursy ASTAPER
od 15 do 28 lipca 2013 roku

Akademia Muzyczna, Kraków

Dodaj komentarz