• 2013-07-04

Krzysztof Niewiadomski z Andrzejewską i Zawadzkim o tajemnicy fotografii

Od 6 lipca w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Ewy Andrzejewskiej, Wojciecha Zawadzkiego oraz Krzysztofa Niewiadomskiego pt. Manifestacja – czyli prace ręczne. Ekspozycja odbędzie się w ramach imprezy Podwodny Wrocław.

Fot. Krzysztof Niewiadomski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Krzysztof Niewiadomski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieruchoma, całkowicie płaska powierzchnia błony fotograficznej, przypominająca, być może, zamarznięte jezioro. Za sprawą światła wyzwolonego wolą, okiem i wrażliwością fotografa nagle ożywa. Rozpoczyna się ruch cząsteczek elektrycznych dotychczas tkwiących nieruchomo w jego wnętrzu. Aniony i kationy atakują się wzajemnie. Łączą i dzielą się w absolutnie tajemniczy sposób dla artysty tworząc strukturę przyszłego obrazu fotograficznego. Czy przyszłego? Czy już istniejącego w niedostrzegalny dla nas sposób? Oto, być może, wielka tajemnica fotografii, którą odkrywamy dopiero w momencie ujawniania, za pomocą chemii, obrazu utajonego. Zaistnieje wtedy negatyw czyli odwrotność tego co fotograf pragnie ukazać światu. W jego osobistym, negatywowym wizerunku fragmentu rzeczywistości zawarte są być może, wszystkie oczekiwania człowieka, który go stworzył. Jego radości, lęki i poglądy. A nade wszystko przekonanie o zapisaniu kawałka kosmosu, który go otacza. Sposób pojmowania tego, co nazywamy życiem, czyli tego, co nas tworzy i dotyczy. Tego, co być może cenimy najbardziej.

Obrazy fotograficzne Ewy Andrzejewskiej, Krzysztofa Niewiadomskiego i Wojciecha Zawadzkiego w swojej stylistyce wydają się potwierdzać tę tajemniczość powstawania fotografii. Z jednej strony potwierdzają istnienie rejestrowanej rzeczywistości, z drugiej zaś wydają się prowadzić z odbiorcą intrygującą grę ukazując świat wyobraźni autorów . Świat zupełnie odmienny niż postrzegany potocznie. Jest całym systemem krzywych zwierciadeł , który w niesłychanie szlachetny sposób odbija dla nich własny świat. Świat fantasmagorii.

Całkowicie ręczna obróbka chemiczna. Ciemnia, która odsyła do tajemniczych atmosfer pracowni alchemików i fakt fizycznego istnienia kliszy negatywowej jako niepodważalnego dowodu działania światła na szlachetną powierzchnię soli srebra , których w rzeczywistości cyfrowej nie daje się zauważyć – znakomicie dopełnia ten obraz. Ten obraz jest odciskiem dłoni autora na kawałku szlachetnego kruszcu jakim w tym przypadku jest fotografia. Fotografie na tej wystawie egzemplifikują dość ekstrawagancki tytuł Manifestacja – czyli prace ręczne.

Organizatorzy: Browar Mieszczański we Wrocławiu, Jeleniogórska Szkoła Fotografii i Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii

Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki, Krzysztof Niewiadomski. Manifestacja – czyli prace ręczne
W ramach wydarzenia Podwodny Wrocław
Wystawę można oglądać od 6 do 9 lipca 2013 roku
Browar Mieszczański
ul. Hubska 44-48
Wrocław

Dodaj komentarz