• 2013-07-04

Kongres w kinach od września

Od 13 września w kinach pojawi się Kongres Ariego Folmana – wizjonerska produkcja oparta na motywach Kongresu futurologicznego Stanisława Lema.

Kadr z filmu „Kongres” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Kongres” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W roli głównej występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Danny Huston i Paul Giamatti. Reżyserem filmu jest Ari Folman, który ma w swoim dorobku głośny, nominowany do Oscara film Walc z Bashirem. Za stronę wizualną Kongresu odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało polskie Orange Studio.

W Kongresie zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: słynna aktorka Robin Wright, gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright może zostać zeskanowana dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia.

Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

Niewątpliwie jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku […] film wizjonerski i głęboki, miejscami swobodnie poczynający sobie z oryginałem […] feeria olśniewających obrazów, ale cały czas podszytych Lemowskim niepokojem dotyczącym granic poznania, definicji szczęścia,  wolności i  wizji przyszłości. Czasem bliżej tu do Trzech stygmatów Palmera Eldritcha Dicka, czasem do Matrixa Wachowskich, ale Folman pewną ręką prowadzi narrację […] Wspaniałe widowisko z krytycznym ostrzem.

Jan Topolski, Krytyka polityczna

Kongres to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

Kongres (Le Congrès)
Francja, Niemcy, Luxemburg, Polska, Belgia, Izrael 2013
Reżyseria: Ari Folman
Występują: Robin Wright, Harvey Keitel
Dystrybucja: Gutek Film
W kinach od 13 września 2013 r.

Dodaj komentarz