• 2013-07-04

18. Konfrontacje Teatralne – Zapomnij o Teatrze!

Tegoroczne 18. Konfrontacje Teatralne w Lublinie, które rozpoczną się 12 października są zaproszeniem do wyjścia poza znane i lubiane ramy teatru konwencjonalnego. Tegoroczne projekty sytuują się na pograniczu teatru, tańca oraz sztuk wizualnych.

18. Konfrontacje Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe)

18. Konfrontacje Teatralne, logo (źródło: mat. prasowe)

Konfrontacje teatralne rozpoczną się pytaniem o rolę i odpowiedzialność kuratorów, poddając ich w The Curators Piece pod osąd publiczności. Petra Zanki, choreografka i tancerka, oraz Tea Tupajić, dramaturżka i reżyserka, obie pracujące w Zagrzebiu, zaprosiły do współpracy kuratorów najważniejszych festiwali sztuk performatywnych, którzy obecni za kulisami decydują o kształcie współczesnego teatru i tańca. Reżyserki próbowały nakłonić kuratorów by wyszli na scenę, gdzie przed publicznością mogliby odpowiedzieć na wiele, często niewygodnych pytań.

W programie znajdzie się też spektakl próbujący dowiedzieć się, czy w historii teatru możemy znaleźć kobiety, które przecierały szlaki dla współczesnych reżyserek, dyrektorek teatrów, pedagożek. Kobiety były zazwyczaj były pomijane w periodykach, jednak echem odbija się do dziś przynajmniej jedno nazwisko – Lidii Zamkow. Projekt remiksu opartego na poszukiwaniu śladów twórczości Lidii Zamkow to próba wyprawy artystyczno-badawczej wiodącej w zapomniane dekady polskiego teatru. Próba zbadania samej potrzeby posiadania artystycznej bohaterki.

Odwołaniem do twórczości Mistrza ma być także remiks Mikołaja Mikołajczyka. Spektakl Henryk Tomaszewski jest chęcią zmierzenia się z legendą polskiego teatru, z historią nowatorskiego spojrzenia na ruch w przestrzeni scenicznej. Tomaszewskiemu przyszło tworzyć w warunkach całkowitego odcięcia od światowego nurtu nowoczesnego teatru, ale mimo to stworzył nowy (i pozbawiony porównań z kimkolwiek i czymkolwiek) język tańca.

Spektakl Low Pieces wpisuje się w założenia tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych. To rzecz o publiczności, pytanie o teatr i jego możliwości, obowiązki i ograniczenia. Jednocześnie jest wymagającym i odważnym spotkaniem z widzem-partnerem. Xavier Le Roy bawi się z naszymi zmysłami i kolejny raz stawia pytania o to, jak postrzegamy ciało.

Poor Theatre: Remiks Wojtka Ziemilskiego to z kolei gra z pojęciami powtórzenia i oryginału. Na scenie trójka dzieci i trójka dorosłych uporczywie powtarza krótki fragment Akropolis Stanisława Wyspiańskiego. Dzieci sterowane przez dorosłych powoli wchodzą w swoje kulturowe role. Czy ciągłe powtarzanie okaże się jedynym sposobem przyswajania kultury?

Widzowie Konfrontacji będą też mieli okazję zobaczyć spektakl When the mountain changed it’s clothing Heinera Goebbelsa - jednego z najwybitniejszych europejskich kompozytorów i twórców sztuk performatywnych. Artysta poddaje teatr autorefleksji, kwestionuje struktury, w jakich funkcjonują jego twórcy. Ciągle bada relacje między teatrem a pozostałymi sztukami.

Kolejną ważną dla teatru postacią, która zainspirowała twórców jednego ze spektakli, Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego, jest Dario Fo – włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor, który w 1997 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dario Fo przesłał instrukcje to swoisty remiks twórczości tego niezwykłego artysty.

18. Konfrontacje Teatralne
od 12 do 19 października 2013
ul. Narutowicza 32
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz