• 2013-07-03

Weekend ze Stanisławem Janickim w Iluzjonie

Od 5 do 7 lipca warszawskie Kino Iluzjon zaprasza na Weekend ze Stanisławem Janickim, w ramach którego odbędzie się spotkanie z tym krytykiem filmowym oraz pokazy wybranych przez niego filmów.

Weekend ze Stanisławem Janickim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weekend ze Stanisławem Janickim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z okazji premiery książki Odeon. Felietony filmowe Stanisława Janickiego odbędą się pokazy następujących filmów, wybranych przez autora:

  • 5 lipca, godz. 19.00 – Dyktator, reż Charlie Chaplin z prelekcją Stanisława Janickiego oraz dyskusją po filmie i spotkaniem promocyjnym wokół nowej książki
  • 6 lipca, godz. 20.00 – Towarzysze broni
  • 7 lipca, godz. 20.00 – Piętro wyżej

Pierwszego dnia pokazów będzie miało miejsce spotkanie ze Stanisławem Janickim połączone z prezentacją filmu, dyskusją i podpisywaniem książki.

Na kartach najnowszej książki zatytułowanej Odeon. Felietony filmowe znaleźli się klasycy światowego kina, aktorzy, celebryci, uchwyceni przez lekkie pióro słynnego znawcy filmu.

Stanisław Janicki to autor kultowego, cyklicznego i nadawanego najdłużej w historii polskiej telewizji programu filmowego W starym kinie poświęconego sztuce dziesiątej muzy. Jako krytyk filmowy wielokrotnie zasiadał w jury festiwali filmowych, pracował też jako redaktor w magazynach Kino i Film. Publikacja stanowi wybór najlepszych felietonów filmowych, które ukazywały się w audycji Odeon Stanisława Janickiego w radio RMF CLASSIC. Autor w książce koncentruje się na przedstawieniu zarówno klasycznego okresu kina hollywoodzkiego, jak i na początkach filmu polskiego oraz wybitnych dzieciach kiematografii europejskiej. Zdradza również tajemnicę na temat swojej własnej filmoteki, która stanowi autorski wybór zarówno znanych pozycji jak i nieznanych perełek, które warto ocalić od zapomnienia.

Obok konkretnych informacji na temat reżyserów takich jak Charlie Chaplin, bogiń jak Pola Negri lub amantów w rodzaju Clarka Gable, autor przywołuje również ciekawostki z życia gwiazd. Przykładowo w osobnym rozdziale opisuje hollywoodzkie skandale. Opowiada między innymi o Barbarze Le Marr, która wychodziła za mąż siedmiokrotnie oraz o Evelyn Keyes – pożeraczce męskich serc. Kreśli również portret buntowników kina od Jamesa Deana, po Ericha von Stroheim. Felietonista snuje również barwną opowieść na temat aktorskich małżeństw i romansów. Tematyczne uporządkowanie i podział na rozdziały sprawiają, że publikacja jest przejrzysta i pozwala na szybkie znalezienie informacji na temat konkretnej postaci. Książka wydawnictwa Bosz w lekkiej formie pozwala na zapoznanie się ze smaczkami na temat sław ekranu jednocześnie prezentując rzetelną wiedzę na temat najważniejszych postaci kina. Z tego względu stanowi świetną lekturę dla początkującego kinomana jak i zapalonego poszukiwacza konkretnej wiedzy na temat historii filmu.

Weekend ze Stanisławem Janickim
5-7 lipca 2013 r.
Kino Iluzjon
Warszawa

Dodaj komentarz