• 2013-07-03

Tatiana Czekalska – The Favorite Works 1/5

Od 12 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze będzie można oglądać wystawę prac Tatiany Czekalskiej pt. The Favorite Works 1/5.

Autorka pracy: Tatiana Czekalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Tatiana Czekalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tworzą razem od 1996 r. Filozoficzne aspekty ich twórczości budują nową jakość z pogranicza różnych dyscyplin – zwróconą w kierunku realnego życia w jego najskromniejszych nawet przejawach. Artyści posiadają wyraźną świadomość ekologiczną, stałym elementem ich prac jest poszukiwanie idei harmonii ze światem natury. W centrum zdarzeń, jako równoprawne względem człowieka, umieszczane są często zwierzęta lub inne żywe istoty. Tworzą przestrzenie, przedmioty, a czasem kuratorują zdarzeniu, w którym najwyższą wartością staje się żywa istota, nawet ta najdrobniejsza.

Wiele powstałych obiektów ma wyraźnie sprecyzowaną funkcję: mają nieść schronienie, pozwolić przetrwać życiu, które narażone jest dziś na zewnętrzne, cywilizacyjne zagrożenia – tworzone również przez kulturowe stereotypy. Czekalska i Golec wskazują poprzez swoje działania na inny, pokorny, pełen łagodności i szacunku sposób współistnienia z otaczającym nas życiem. Próbują pokazać nam świat, w którym można wyzbyć się własnego spojrzenia, wczuwając się w inną istotę, wyrównując szanse, przyjmując zasadę partnerstwa. (…)W ich twórczości, etyka życia której się oddali przeobraża się w wysublimowaną estetykę. Estetykę której podstawowym założeniem jest uznanie wszelkich żywych stworzeń za dzieła najwyższej sztuki(…)

Jarosław Lubiak, fragment tekstu do wystawy Przeobrażenieniezupełne, CSW Warszawa 2004.

Tatiana Czekalska – urodzona w 1966 r. w Łodzi, gdzie mieszka i pracuje. Dyplom w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Leszek Golec – urodzony w 1959 r. w Świebodzicach, mieszka w Łodzi, pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Dyplom na Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

Tatiana Czekalska, The Favorite Works 1/5
Wernisaż: 12 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz