• 2013-07-03

Ojciec i syn wygrywa w Moskwie

Ojciec i syn w reżyserii Pawła Łozińskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

Marcel i Paweł Łozińscy w filmie „Ojciec i syn” (źródło: materiały prasowe)

Marcel i Paweł Łozińscy w filmie „Ojciec i syn” (źródło: materiały prasowe)

W tym roku do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych Free Thought zakwalifikowało się 7 produkcji z całego świata. Najlepszym dokumentem 35. MFF w Moskwie została polska produkcja Ojciec i syn w reżyserii Pawła Łozińskiego, który otrzymał statuetkę Srebrnego Św. Jerzego i 5000 dolarów. Konkursowe filmy oceniło międzynarodowe jury w składzie: Claas Danielsen, Coco Schrijber oraz Sergiej Dworcewoj.

Ojciec i syn. Łączy ich nazwisko, wykonywany z pasją zawód, ale i silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Obaj próbują zarejestrować kamerą ten trudny dialog.

Producentem filmu Ojciec i syn jest firma Paweł Łoziński Produkcja Filmowa. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wyróżnienie w Moskwie jest kolejną nagrodą dla filmu po Srebrnym Rogu dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był prezentowany podczas pierwszej edycji Docs to go!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow. W tym roku oprócz filmu Pawła Łozińskiego rosyjscy widzowie mogli zobaczyć Drogówkę Wojciecha Smarzowskiego (Konkurs Główny), Ostatnie piętro Tadeusza Króla (Around the World) i Fuck For Forest Michała Marczaka (Wild Nights).

35. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie
20-29 czerwca 2013 r.
Moskwa

Dodaj komentarz