• 2013-07-03

V Festiwal Mazovia Goes Baroque 2013

Bohaterem lipcowych koncertów cyklu Mazovia Goes Baroque, odbywających się w od 5 do 7 lipca 2013 roku w Warszawie, będzie niemiecki skrzypek Daniel Sepec. W tym roku wystąpią także Hille Perl, Lee Santana i Michael Behringer.

Mazovia Goes Baroque, afisz (źródło: mat. prasowe)

Mazovia Goes Baroque, afisz (źródło: mat. prasowe)

Chociaż na lipcowych koncertach cyklu Mazovia Goes Baroque pojawią się muzycy należący do absolutnej ekstraklasy wykonawców muzyki dawnej, to ich niewątpliwym bohaterem będzie niemiecki skrzypek Daniel Sepec. Nic w tym dziwnego, skoro dwa z trzech zaplanowanych koncertów poświęcone będą muzyce skrzypcowej. Daniel Sepec jest również, jeśli można sięgnąć do zasobu słownictwa rodem ze współczesnej ekologii i motoryzacji, artystą hybrydowym, jednym z coraz liczniejszej grupy takich wykonawców.

Artysta muzyką dawną zainteresował się jako już w pełni ukształtowany, dojrzały i mający na koncie niezliczoną liczbę sukcesów solista, kameralista i jeden z liderów słynnej niemieckiej orkiestry Kammerphilharmonie Bremen. Muzyka dawna pojawiła się w jego repertuarze najpierw jako, traktowana jednak od samego początku bardzo poważnie, ciekawostka, a później równoległa droga artystyczna. W początkowym okresie Daniel Sepec grał na instrumencie historycznym przede wszystkim muzykę romantyczną i późnoklasyczną (znakomite nagrania z Andreasem Staierem). Z czasem stało się oczywiste, że jego repertuar rozszerzy się o muzykę barokową – najpierw osiemnastowieczną, a później także siedemnastowieczną. Najważniejsze jest może to, że hybrydowy Daniel Sepec jest wciąż świetnym muzykiem współczesnym i nie mniej przekonującym, a na dodatek z roku na rok coraz lepszym, muzykiem barokowym. Czy to przyszłość dla wszystkich, czy tylko dla wybranych? To pytanie na najbliższe lata i być może obietnica czegoś niezwykłego.

Jednak nie byłoby barokowego Daniela Sepeca, gdyby nie miał obok siebie inspirujących partnerów (do pewnego stopnia także mistrzów), takich jak wspomniany już Andreas Staier, czy partnerujący mu w Warszawie: Hille Perl, Lee Santana i Michael Behringer.

Hille Perl i Lee Santana zagrają w duecie program poświęcony muzyce francuskiej. W ten sposób, niejako przy okazji, po raz kolejny będziemy mogli posłuchać trzech wielkich barokowych stylistyk: włoskiej, francuskiej i niemieckiej. Barok też był przecież hybrydowy.

Program:

Piątek, 5 lipca 2013, godz. 19.00

Hille Perl – viola da gamba
Lee Santana – teorba
Program: Do snu i tańca – muzyka dla Ludwika XIV

Sobota, 6 lipca 2013, godz. 18.00

Daniel Sepec – skrzypce
Hille Perl – viola da gamba
Lee Santana – teorba
Michael Behringer – klawesyn, pozytyw
Program: Włochy i zapatrzona w nie Austria

Niedziela, 7 lipca 2013, godz. 18.00

Daniel Sepec – skrzypce
Hille Perl – viola da gamba
Lee Santana – teorba
Michael Behringer – klawesyn, pozytyw
Program: H.I.F.von Biber - Sonaty różańcowe (wybór)

V Festiwal Mazovia Goes Baroque
0d 5 do 7 lipca 2013 roku
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
ul Modzelewskiego 59, Warszawa

Dodaj komentarz