• 2013-07-03

Adrian Kolerski – Obrazy które zapomnisz

Od 28 czerwca w Arsene Galerii Wiatrak w Krakowie można oglądać wystawę prac Adriana Kolerskiego pt. Obrazy które zapomnisz.

Adrian Kolerski, kolaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adrian Kolerski, kolaż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bodźce, chwilowe i ulotne. Jak zgniecenie kartki, odpalenie peta. Są jak plama, tworząca się przez nieuwagę na białym obrusie. Niezamierzona. A może jednak? Rozlewają się po mózgu i wchłaniają w niego, nie można ich powstrzymać. Szum rzeczywistości próbuje ogłuszać, uderza mocno w tył głowy. Nadwrażliwość sprawia, że krótkotrwały impuls odbija się w umyśle.

Obraz to proces, początek ma w przestrzeni, w której pojawia się motyw – spięcie sensów, jak uderzenie serca, nietrwałe. Echo tego co było lub dopiero nadejdzie. Oddech, wdech – wydech. Mantra życia. Trzeba oddychać głęboko. Wtopić się, wgryźć, do mięsa. Aby móc się za chwilę wycofać i szukać gdzie indziej. Odwrócić twarz, splunąć przez ramię i iść dalej. Nic tu nie jest jednoznaczne. Nie ma jednej odpowiedzi. Jednej drogi interpretacji. Każda ingerencja jest początkiem zmiany. A zmiany te nigdy nie ustaną.

Obraz jest rozedrgany, niestabilny, złożony z kawałków tego co nazwać możemy rzeczywistością. Nie odnajdziemy w nim jednak prostych odniesień to tego co materialne poza płaszczyzną płótna. Tutaj farba nigdy nie staje się odbiciem tego co wywołało potrzebę działania. Obraz sam staje się impulsem, nowym tworem. Przekazaną dalej sumą tego co wywołało reakcję. Niepokój, dreszcz przed nieznanym, ale jakże fascynującym. Tu nie ma prostych rozwiązań, instrukcji obsługi przyczepionej do dzieła jak etykietka ograniczająca sposób jego postrzegania. Nawarstwiają się kolejne historie, impulsy, spojrzenia. Nie ma granicy, końca ani początku. Trzeba spojrzeć by poddać się nieustannej transgresji w obrębie obrazów i ponieść się temu co niesie potencjał płaskiej powierzchni płótna.

Anna Sienkiewicz

Adrian Kolerski, Obrazy które zapomnisz
Wernisaż: 28 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Arsene Galeria Wiatrak
ul. Łobzowska 6
Kraków

Dodaj komentarz