• 2013-07-03

Adam Laska w przestrzeni mitologizacji

Od 6 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę prac Adama Laski pt. Transitory Human.

Adam Laska, „Lew”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Laska, „Lew”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Adama Laski pokazywane na wystawie w Kronice są silnie naznaczone pytaniem: czym jest mit? Jak powstaje? Jak pomaga zrozumieć rzeczywistość? Artysta nie poprzestaje jednak na pytaniu i samemu wytwarza nowe mity. W Transitory Human mitologizacje prywatne przeplatają się z mitami ogólnie dostępnymi. Autor wystawy nie daje więc prostych odpowiedzi i jednoznacznych wskazówek. Próbuje za pomocą różnych mediów stworzyć mikrokosmos znaczeń i subiektywnych wrażeń, które mogą poprzez kolejne odczytania zmieniać się i kreować nowe konstrukty myślowe.

Nie są to jednak hermetyczne prace, których znaczenie znane jest tylko artyście. Adam Laska poprzez swobodne operowanie różnego środkami wyrazu (instalacje, malarstwo, techniki własne) wciąga odbiorę w grę. Jego sztuka jest podszyta zabawą, intrygującą zagadką i balansowaniem między nimezis a innowacyjnością w pokazywaniu pewnych mechanizmów.

Jak pisze artysta:

Projekt Transitory human — Człowiek przejściowy, stale ewoluował przez ostatnie półtora roku. Od samego początku jednak nie było we mnie chęci znalezienia ostatecznej odpowiedzi na temat, który podjąłem, głównie ze względu na przekonanie o subiektywności procesu mitologizacji.

Nie jest to zatem zbiór dowodów nie do podważenia, ale zapis drogi drążenia w temacie i próby uzasadnienia prac, które powstały. Jak opisywałem w powyższych rozdziałach prawdopodobieństwo, że któryś z mitów zakorzeni się na stałe w świadomości odbiorcy jest niewielkie. Jednak możliwe, że powstałe prace – dzięki neutralności pomieszczeń galerii – wytworzą szereg kolejnych wyobrażeń mitycznych. Przy tworzeniu każdego następnego mitu warto co jakiś czas zatrzymać się, skorygować kurs, uświadomić sobie w jakim celu dokonujemy tego działania.

Daleki jestem od postawy ciągłego powtarzania memento mori, gdyż przecież tej mitologizacji podświadomie dokonujemy w konkretnym celu. Jednak uprzytomnianie sobie mechanizmów którym podlegamy, stawia nas w roli osoby dążącej do zwiększenia świadomości swojej egzystencji, napędza do przeżywania życia na dużo głębszym poziomie. Realizacja tematu to przede wszystkim moje odpowiadanie sobie samemu, na kluczowe zagadnienia i propozycja dla odbiorcy poszukiwania własnych rozwiązań. To praca domowa z której jako uczeń, jestem obecnie oceniany

Adam Laska (ur. 1989) – konceptualista. Wywodzi się z pracowni Andrzeja Tobisa, stąd każde swoje działanie artystyczne zaczyna od pytania: jaka forma najlepiej pasuje do treści. Współautor wystawy Optymizm w Rondzie Sztuki w Katowicach w 2011 roku. (wraz z Szymonem Szewczykiem). Transitory Human – Człowiek przejściowy jest jego pierwszą wystawą indywidualną.

Kurator: Adrian Chorębała

Adam Laska, Transitory Human
Wernisaż: 6 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 lipca 2013 roku
CSW Kronika
Rynek 26
Bytom

Dodaj komentarz