• 2013-07-03

Współczesna sztuka Japonii – Osaka. Grupa A-21

Od 6 lipca w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy będzie można oglądać wystawę pt. Współczesna sztuka Japonii – Osaka. Grupa A-21.

Tomio Matsuda, „Zen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomio Matsuda, „Zen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

A-21 International Art Exhibition to grupa japońskich artystów skupionych w Osace, drugim po Tokio najważniejszym ośrodku kulturalnym w Japonii i rejonie Kansai. Twórcą i kuratorem grupy jest Tomio Matsuda. W Japonii łączenie się artystów w grupy jest naturalną formą aktywności – w przeciwieństwie do świata artystycznego zachodniego, gdzie uwaga skupiona jest na jednostce. Od swojego powstania w 2001 roku, grupa A-21 International Art Exhibition zyskała ogromną renomę. Artyści wystawiają w krajach Zachodniej Europy, jak Niemcy, Polska, Francja czy Wielka Brytania oraz w krajach Wschodu jak Chiny, Korea Pd i Japonia.

Na zdjęciu: Tomio Matsuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Tomio Matsuda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do grupy A-21 International Art Exhibition należy przeszło 100 artystów różnych mediów. Dzięki różnorodności ekspresji artystów będziemy mogli poznać cała gamę współczesnej sztuki japońskiej. Od prac o oszczędnej ekspresji, malarstwo poprzez szkło artystyczne do instalacji. W odróżnieniu od zachodniej kultury potrzebującej analizy, nazywania otaczającego świata – człowiek Wschodu jest skupiony na oczyszczaniu umysłu z myśli lub kontemplacji otaczającego świata.

Wielu spośród artystów A-21 praktykuje Zen. Przekłada się to na ich twórczość. Zen zaleca by przed przystąpieniem do tworzenia oczyścić umysł. Gdy tworzymy to cały wszechświat jest obecny na szczycie pędzla. Umysł jest wolny od koncepcji, wewnętrznego dialogu, wzorców, nazw – jest czysty i nieograniczony. Istotnym aspektem jest technika wykonanych prac. Przeważnie są to techniki własne pochłaniające tygodnie systematycznej, pracy. Artyści wielokroć sami robią papier, który później wykorzystują w swych pracach.

Współczesna sztuka Japonii – Osaka. Grupa A-21
Wernisaż: 6 lipca 2013 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 4 sierpnia 2013 roku
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz