• 2013-07-02

Otworki bez granic w Galerii Ciasnej

Od 18 lipca w Galerii Ciasnej w Jastrzębiu-Zdroju będzie można oglądać wystawę zbiorową fotografii pt. Otworki bez granic cz. 2. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentuje Stowarzyszenie ACSAF (Włochy), Andriy Dzogaev (Ukraina), Oleg Tarasov (Rosja).

Fot. Andriy Dzugaev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andriy Dzugaev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stowarzyszenie ACSAF działa we Florencji od 1985 roku. Prezesem jest Cesare Bossi. Fotografie autorów zrzeszonych w ACSAF wywodzą się /jak pisze georgia Krawiec/ z tradycji estetyki historyzującej.

Andriy Dzugaev (Ukraina) otworkuje od 2006 roku i od tego czasu jest też regularnym uczestnikiem WPPD i imprez tematycznych, może też się pochwalić publikacjami. Dla niej fotografia otworkowa jest sposobem wyrażenia idei pozaobrazowej, ponieważ pinhol oczyszcza dany obiekt z jego zamazanego, niepotrzebnego kontekstu, pozostawiając miękki obraz, rzeczywisty lub wyobrażony.

Oleg Tarasov (Rosja) urodził się w Krasnojarsku, w Rosji w 1962. Po ukończeniu studiów związanych z elektroniką oraz pracy jako technik radiowy, studiował w Krasnojarsku w szkole fotograficznej w latach 2003 – 2004. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 2003 roku, a pierwsza wystawa fotografii otworkowej w 2006 roku. Jego droga do fotografii otworkowej była długa. Wypstrykał setki rolek filmu i zrobiłem tysiące zdjęć cyfrowych. Robił to co robiło tysiące innych fotografów przede nim.  Ale to nie było to czego chciał. Więc spróbował fotografii otworkowej. Fotografia otworkowa jest dla niego sposobem na ukazanie prawdziwego stanu świata: niepewnego, złudnego i ulotnego. W momencie, kiedy zanurzamy się w strumyku, nie zauważamy pojedynczych kropel wody – czujemy wodę. Z biegiem czasu zaczynamy zauważać różne nurty w dużych strumykach. Jego fotografia otworkowa jest próbą ukazania całości tego, co nas otacza – nie jako oddzielnych części, ale jako płynącej całości.

Otworki bez granic cz. 2
Wystawę można oglądać od 18 lipca do 9 sierpnia 2013 roku
Galeria Ciasna
ul. Katowicka 17
Jastrzębie-Zdrój

Dodaj komentarz