• 2013-07-02

Najlepsze filmy AfryKamera 2013 w Katowicach i w Koninie

Od 5 do 10 lipca Kinoteatr Rialto w Katowicach oraz w Kino Centrum w Koninie zapraszają na najlepsze filmy tegorocznego festiwalu AfryKamera.

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ponadto w Katowicach, gdzie pokazy odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki Nikiszfor, będą miały miejsce dwa polskie premiery znakomitych dokumentów Mavambu oraz Africa: The Beat. 

W Katowicach podczas trzech dni projekcji (5-7 lipca) znajdzie się miejsce zarówno na dokument, jak i fabułę, dramat i komedię, na pewno zaś widzowie zobaczą to, co we współczesnym kinie afrykańskim najciekawsze oraz przełamujące ciągle jednowymiarowe i oparte na stereotypach spojrzenie na ten kontynent. Drugiego dnia, w sobotę, odbędzie się polska premiera dokumentu Africa the Beat, na której obecny będzie także jeden z twórców, Polo Vallejo. Film to wyjątkowa opowieść o przepełnionym muzyką życiu mieszkańców tanzańskiej enklawy Nzali. Vallejo będzie świeżo po ponownej wizycie u plemienia Wagogo, przekaże więc najświeższe wieści z życia społeczności.

Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym AfryKamerze w Katowicach są warsztaty Sztuka miejska w Afryce: od szyldów fryzjerskich po malowane pojazdy (sobota, godz. 11.00) prowadzone przez Karolinę Marcinkowską. Uczestnicy poznają specyfikę afrykańskiej sztuki ulicy, m.in. dowiedzą się co nieco o podziale pracy w warsztacie szyldów i symbolice postaci, które się na nich umieszcza, a także wykonają zaprojektowany przez siebie szyld. Świetnym uzupełnieniem dla wydarzenia będzie dokument Mavambu o twórczości światowej sławy artysty kongijskiego Freddy Tsimba, który włóczy się po ulicach miast kongijskich, gdzie zbiera złom, któremu nadaje tchnienie nowego życia za pomocą krwi i ognia – przemieniając odpad w dzieło sztuki. Ryzykuję swoje życie, żeby zrealizować moje rzeźby, a temu nie da się przypiąć ceny. Z ulic miast podniosłem dziesiątki tysięcy pustych nabojów, a ile jeszcze leży na ulicach? Całe tony! To smutny dowód tragicznej historii mojego kraju.

Przegląd filmów festiwalu AfryKamera 2013
5-10 lipca 2013 r.
Kinoteatr Rialto, Katowice
Kino Centrum, Konin

Dodaj komentarz