• 2013-07-02

Izabela Ołdak – Śpiewanie nad kośćmi

Od 27 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można oglądać wystawę prac Izabeli Ołdak pt. Śpiewanie nad kośćmi.

Izabela Ołdak, „Reminiscence”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Ołdak, „Reminiscence”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ściany galerii są zupełnie puste. Na powierzchni podłogi rozpościera się gęsty, precyzyjny rysunek. Izabela Ołdak przygotowuje go przez kilka dni. Sypie popiół zmieszany z pigmentem w skomplikowany wzór kiełkujący w jej głowie. Za każdym razem kiedy maluje na kamieniach, układa mozaiki ze skrawków papieru, tworzy w galerii gęstwiny z papierowych wycinanek, maluje na skórze, sypie mandale próbuje uwić prowizoryczne gniazdo, które z każdą godziną cierpliwej pracy rozrasta się wokół niej. Jej działania można określić rytuałami tymczasowego zamieszkiwania, przywołującymi spychany na margines zmysł porządku, który zmusza do uporczywego tworzenia wzorów.

I tym razem ornament Ołdak rozwija się na zasadach tropikalnego lasu. Szybko i w niekontrolowany sposób. Spod pewnej ręki sypiącej na podłogę kolor wyrastają kolejne odnogi, meandry, spirale, łodygi i wici. Artystka występuje w roli szamanki, odtwarzającej w geście powolnego sypania pierwotny ład natury. Tworzy wzór siedząc w kucki albo na kolanach, stapiając się przez kilka dni z daną przestrzenią, poznając każdy centymetr zawłaszczanej podłogi.

Śledzenie wyrastającego podczas kilkudniowego performancu ornamentu pozwala obserwatorom odbyć długą drogę do początków kultury, gdzie wzór spełniał przede wszystkim funkcję ochronną. Wszelkie zaklęcia, węzły, plecionki, labirynty i korowody taneczne związane były z nadzieją uwięziona w powikłanym wzorze złych mocy, które w ten sposób trzymane były na wodzy. Opowieść Ołdak o powstawaniu i ginięciu oparta o chwilową geometrię spirali zostaje w trakcie trwania wystawy zdmuchnięta i zatarta. Pozostawia po sobie tylko brudzący, kolorowy pył wynoszony z galerii na podeszwach butów.

Izabela Ołdak to absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007) oraz Dutch Art Institute w Enschede w Holandii (2010). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, video, performansem, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem inspiracji jest Natura, mitologia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jest kuratorką wystaw i projektów oraz międzynarodowych rezydencji artystycznych.

Kuratorka: Marta Lisok

Izabela Ołdak, Śpiewanie nad kośćmi
Wernisaż: 29 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
al. W. Korfantego 6
Katowice

Dodaj komentarz