Wystawa i warsztaty plastyczne: Projekt Pamięć

Wystawę Projekt Pamięć, prezentującą cykl portretów żydowskiego chłopca autorstwa Roz Jacobs, można oglądać od 1 lipca w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Portret Kalmana (źródło: mat. prasowe)

Portret Kalmana (źródło: mat. prasowe)

Wystawa Projekt Pamięć zrodziła się z potrzeby artystki Roz Jacobs, aby odzyskać to, co zostało bezpowrotnie zniszczone – życie żydowskiego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny.

Projekt Pamięć: film, obrazy, cała wystawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Próba przywołania pamięci o zamordowanym chłopczyku, okruchy opowieści o nim snutej przez jego siostrę – dziś amerykańską matkę i babcię – dwa ocalałe zdjęcia, malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, modlitwa, kaddish jego portret, wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu.

Agnieszka Holland o wystawie.

Wystawa prezentuje cykl portretów Kalmana, powstałych w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, jego losy oraz losy innych członków rodziny artystki. Poprzez ukazanie historii jednej rodziny, wystawa podejmuje uniwersalną tematykę pamięci i utraty oraz ilustruje przemieniającą siłę sztuki.

Kiedy maluję Kalmana, smutek i poczucie utraty stają się silniejsze, ale jednocześnie obecność krewnego, którego nigdy nie poznałam, staje się bardziej namacalna. Ból zbliża mnie do utraconych osób.

Roz Jacobs

Warsztaty plastyczne towarzyszące wystawie odbędą się  2 lipca o godz. 13.30 oraz 4 lipca o godz.13.00.

Projekt Pamięć
wernisaż: 1 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Warsztaty plastyczne: 2 lipca o godz. 13.30 oraz 4 lipca o godz.13.00.
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków

Dodaj komentarz