• 2013-07-01

Subiektywna Linia Autobusowa: Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej

Przez całe wakacje do 30 września kursować będzie Subiektywna Linia Autobusowa, z którą w niecodzienny sposób można zwiedzić historyczne zakątki Stoczni Gdańskiej.

Subiektywna Linia Autobusowa, fot. Michał Szlaga (źródło: mat. prasowe)

Subiektywna Linia Autobusowa, fot. Michał Szlaga (źródło: mat. prasowe)

Subiektywna Linia Autobusowa to autorski projekt Grzegorza Klamana, w którym dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzają po swoim miejscu pracy, jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Za każdym razem 33 pasażerów rusza w podróż historycznym ogórkiem.

Od 4 lat Linia zatrzymuje się przy dawnym Warsztacie Pracy Lecha Wałęsy, ale umożliwiając jego zwiedzanie. Grzegorz Klaman inicjuje jego działalność jako propozycję zbadania napięcia pomiędzy autentycznością muzeum in-situ a potrzebą upamiętnienia miejsc historii politycznej poprzez materializację, urzeczowienie historii.

Jedna z największych atrakcji Gdańska – Stocznia, jest niedostępna i ogrodzona murem. Subiektywna Linia Autobusowa otwiera ją i zbliża do przestrzeni publicznej. W trakcie wycieczki zobaczyć można warsztat pracy Lecha Wałęsy, Bramy na Drodze do Wolności, dawną salę BHP i Dyrekcję Stoczni, Stocznię Cesarską, pochylnie, Halę U-bootów i miejsce w którym Wałęsa przeskoczył mur stoczniowy. Będzie także można posłuchać subiektywnej historii tego szczególnego miejsca opowiedzianej ustami naocznych świadków tworzenia się legendy: Przewodników – Stoczniowców:

Jana Krygera – byłego pracownika Wydziału W-4 stoczni gdańskiej, wydziału na którym pracował również Lech Wałęsa; Kazimierza Trawickiego  – zatrudnionego w lipcu 1964 w Stoczni Gdańskiej na wydziale W-4 (wydział elektryczny), w stoczni pracował do 2007 r. Brał udział we wszystkich protestach i strajkach od 1970 r. Internowany w stanie wojennym. Za swoją długoletnią pracę otrzymał srebrną odznakę honorową Zasłużony Stoczniowiec Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po 1989 r. min. przewodniczący Solidarności, członek prezydium Związku, członek regionu.

"Ogórek", fot. Michał Szlaga (źródło: mat. prasowe)

"Ogórek", fot. Michał Szlaga (źródło: mat. prasowe)

Projekty powstają dzięki wsparciu finansowemu Miasta Gdańska oraz dzięki uprzejmości firm Stocznia Gdańsk SA, Drewnica Development i Baltic Property Trust.

Subiektywna Linia Autobusowa
kursuje od 1 maja do 30 września 2013 roku
odjazdy: godz. 11.00 i 13.00 (czerwiec – sierpień) i 13.00 (wrzesień). Rezerwacja terminu wycieczki:  sla@wyspa.art.pl
Stocznia Gdańska

Dodaj komentarz