• 2013-07-01

Grażyna Smalej o hydrofilach i dendronach

Od 4 lipca w BWA Galerii Sanockiej będzie można oglądać wystawę prac Grażyny Smalej pt. Hydrofile i dendrony.

Grażyna Smalej, „Piknik pod Wawelem”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grażyna Smalej, „Piknik pod Wawelem”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z obrazów Grażyny Smalej emanuje aura przyjemności czerpanej z życia w obliczu chaosu, który kotłuje się i zastyga w rozmytych plamach stanowiących tło niepozornych wydarzeń. Dawno nie było w malarstwie tak pogodnego wyrazu filozofii egzystencjalnej, tak radosnego spojrzenia na istnienie, które, mimo że jest wciąż to samo, nieustannie się zmienia, istnienie, w którym giną i plenią się żyjątka. Rośliny i zwierzęta, maszyny w ruchu, statki oceaniczne przypominające małe zabawki rozrzucone bezładnie przez bawiące się dziecko na kolorowym dywanie z frędzlami.

Grażyna Smalej, „Holowanie łódki”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grażyna Smalej, „Holowanie łódki”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na pustynnym tle rozlanej kolumnady, żołnierze radzieccy korzystają z przerwy w okropnościach wojny, przeciągają gdzieś moździerze, odpoczywają, w lewym dolnym rogu obrazu jeden żołnierz chłoszcze wielbłąda, podczas gdy drugi wielbłąd, namalowany zdecydowanym i precyzyjnym ruchem pędzla, stoi w centrum wojennego widzenia wujka Stefana prezentując widzowi przytroczoną do siodła czerwoną gwiazdę.

Marcin Doktor Polak

Grażyna Smalej (ur.1976) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 2001 r. Jest laureatką wielu konkursów, otrzymała m.in. Grand Prix Ministra Kultury na I Triennale Malarstwa w Częstochowie. Od 2012 r. współtworzy Grupę Odśrodkową. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Grażyna Smalej, Hydrofile i dendrony
Wystawę można oglądać od 4 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 17 sierpnia 2013 roku
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
Sanok

Dodaj komentarz