• 2013-07-01

1863 Dorzuć swoje! – konkurs o Powstaniu Styczniowym

Z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska organizują konkurs fotograficzny, którego celem jest odkrywanie oraz dokumentowanie pamiątek kulturowych i przyrodniczych związanych z wydarzeniem.

Plakat konkursu (źródło: mat. prasowe)

Plakat konkursu (źródło: mat. prasowe)

Ideą konkursu jest upamiętnienie osób, które wzięły udział w Powstaniu Styczniowym. Pozostały po nich opowieści, miejsca, przedmioty. Ślady te można odnaleźć w domu, najbliższym sąsiedztwie, a także podczas wakacyjnych podróży po Polsce. Mogą to być pamiątki osobiste, obiekty przyrodnicze, miejsca bitew, przydrożne kapliczki, czy inne ślady związane z tym wydarzeniem. Warto je dokumentować, by pamięć o Powstaniu i ludziach w nim uczestniczących przetrwała.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku, kiedy to ogłoszono manifest Tymczasowego Rządu Narodowego. Podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, skierowanych przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które pochłonęły kilka tysięcy ofiar. Powstanie, mimo początkowych sukcesów, jesienią 1864 roku zakończyło się klęską, ale pamięć o nim przetrwała.

Konkurs 1863 Dorzuć swoje! to pomysł Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który do współpracy zaprosił Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Konkurs, który jest skierowany do całego społeczeństwa, rozpocznie się 1 lipca i potrwa do końca sierpnia br. Jego finałem będzie wielka internetowa mapa stworzona z nadesłanych prac konkursowych, zawierająca nieodkryte dotąd pamiątki związane z Powstaniem Styczniowym.

Zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia oraz wypełnieniu Karty Obiektu. Tak przygotowane prace konkursowe należy przesłać na adres konkurs@nid.pl w tytule maila podając imię, nazwisko oraz nazwę miejscowości, z której pochodzi uwieczniony obiekt. Prace można wysyłać do końca sierpnia 2013 r. – najlepsze z nich zostaną nagrodzone.

Konkurs jest ściśle związany z hasłem przewodnim tegorocznych21. Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), które brzmi Nie od razu Polskę zbudowano. Szczególną uwagę w trakcie EDD poświęcamy m.in. Powstaniu Styczniowemu oraz innym ważnym kartom polskiej historii.

Konkurs fotograficzny 1863 Dorzuć swoje!
nadsyłanie prac do 31 sierpnia 2013 roku

Dodaj komentarz